Co warto wiedzieć o ochronie zniżek

Ubezpieczyciele doceniają kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie powodują zdarzeń drogowych. Takie osoby mogą liczyć na uzyskanie zniżek obniżających wysokość składki OC – nawet o 60%. Sprawdź, czy i w jaki sposób można uchronić się przed ich utratą. Dowiedz się, czy takie rozwiązanie faktycznie jest korzystne.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przejmują na siebie finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez kierowców prowadzących auta ubezpieczone w ramach OC. Dlatego doceniają przede wszystkim te osoby, które nie wyrządzają szkód w ruchu drogowym.

Zniżki za bezszkodową jazdę – na czym to polega?

Każde 12 miesięcy bez szkody oznacza dla kierowcy zniżkę. Wysokość ustala ubezpieczyciel – albo w oparciu o tabelę bonus malus, albo bazując na historii pojazdu. Maksymalna wartość sięga zwykle 60% w porównaniu do stawki bazowej, co pozwala na poczynienie sporych oszczędności.

Mając na uwadze to, jak wysoka może być zniżka, kierowcy dążą do jej utrzymania. Nie zawsze jest to możliwe – czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. W efekcie dochodzi do utraty części zniżki, co skutkuje podwyższeniem składki w kolejnym roku ubezpieczeniowym.

Czym jest ochrona zniżek OC?

Wcale jednak nie musi dojść do zwiększenia kosztów obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wystarczy wykupić dodatkową opcję oferowaną w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Zastanawiasz się, czym jest ochrona zniżek? To nic innego jak możliwość zachowania dotychczasowych zniżek – nawet, jeśli w danym roku doszło do zdarzenia drogowego. Dzięki temu ubezpieczyciel nie będzie uwzględniał zaistniałej szkody – uzna ją niejako za niebyłą, gdy dojdzie do szacowania wysokości składki.

Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy ubezpieczyciel taką opcję określa jako ochrona zniżek. Tego rodzaju dodatku należy szukać również jako „Wykluczenie szkody” czy „Ochrona pierwszej szkody”.

Należy także mieć świadomość, że opcja ta może działać nieco inaczej – w zależności od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Przykładowo:

  • Compensa oferuje ochronę tylko pierwszej szkody – dotyczy to jednak wyłącznie kierowców, którzy mają na swoim koncie minimum 20% zniżkę.
  • Warta uwzględnia ochronę zniżek w przypadku szkody o wartości do 5000 zł lub bez limitu.
  • Ergo Hestia uwzględnia ochronę pierwszej szkody, a opcja przeznaczona jest dla kierowców powyżej 26 roku życia i ze zniżkami na poziomie minimum 15% i w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie spowodowali żadnego zdarzenia drogowego. Oznacza to, że ochrona zniżek nie dotyczy grupy tzw. młodych kierowców.

Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z obowiązującymi warunkami.

Ile kosztuje opcja ochrony zniżek?

Ochrona zniżek jest produktem dodatkowym, dlatego informacji o cenie nie znajdziesz w serwisach porównywarkowych np. https://rankomat.pl/. Koniecznością jest bezpośredni kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu dokonania indywidualnej wyceny.

Warto jednak mieć świadomość, że koszt takiego dodatku nie przekracza zwykle kilkudziesięciu złotych.

Ochrona zniżek – czy to się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o opłacalność opcji pozwalającej na ochronę zniżek. Na pewno trzeba mieć na uwadze fakt, że możliwość utrzymania zniżek nie jest jednoznaczna z opcją zachowania dotychczasowej wysokości składki w kolejnym roku ubezpieczeniowym.

Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania. Niekiedy okazuje się, że skorzystanie z ochrony zniżek i zakup polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie mniej korzystne od wykupienia ubezpieczenia OC u innego ubezpieczyciela.

Tego rodzaju dodatkowy produkt z pewnością powinni rozważyć ci kierowcy, którzy funkcjonują jako współwłaściciele pojazdu. Dzięki temu – gdy drugi współwłaściciel spowoduje szkodę – będzie istniała możliwość utrzymania dotychczasowych zniżek.

Pamiętaj! Ochrona zniżek OC działa wyłącznie dla obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeśli zależy ci także na utrzymaniu zniżek w ramach AC, musisz wykupić jeszcze jeden pakiet tego typu – dedykowany autocasco.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ