licencja transportowa

Transport otacza człowieka zewsząd, choć może na pierwszy rzut oka nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jadąc rano do pracy być może korzystamy z komunikacji miejskiej, która jest formą transportu publicznego. Kupując pieczywo czy inne produkty, również pośrednio mamy do czynienia z transportem – w końcu ktoś musiał zaopatrzyć sklep, w którym robimy zakupy. Przykłady tego typu można mnożyć w nieskończoność. Skupmy się jednak na temacie transportu, bo chociaż z pozoru wydaje nam się on oczywisty, to zagłębiając się w niego, okazuje się, że wcale tak nie jest. Nie wystarczy jedynie pojazd, paliwo i kierowca, by zajmować się logistyką, wymagane są odpowiednie licencje i zezwolenia.

Co to jest licencja transportowa?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie – czym jest licencja transportowa? Mówiąc najprościej, jest to dokument potwierdzający fakt, że dane przedsiębiorstwo może w sposób legalny przewozić osoby lub towary. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że chodzi wyłącznie o działalność zarobkową. Jadąc z rodziną na wakacje lub przewożąc znajomemu szafkę ze sklepu do mieszkania, oczywiście nie potrzebujemy takiego dokumentu.

Licencja transportowa świadczy również, że transport wykonywany przez daną firmę jest zgodny z prawem, a odpowiedni urząd wie, iż taka działalność jest wykonywana.

Obowiązek posiadania licencji przewozowej wynika z ustawy o transporcie drogowym z dnia 15 sierpnia 2013 roku. Celem tej ustawy jest doprowadzenie do sytuacji, w której inni kierowcy oraz osoby korzystające z usług przewoźników miały poczucie bezpieczeństwa, że firma świadcząca ten zakres usług działa zgodnie z prawem. Zgodnie z tym faktem, każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opierającą się na zarabianiu poprzez transport osób lub towarów jest zobligowany do posiadania takiej licencji.

Pożyczanie licencji transportowej

Drugie istotne pytanie brzmi – czy można pożyczyć licencję transportową? Wokół tego tematu narosło wiele mitów, jednakże każdy z nich jest nieprawdziwy. Odpowiedź jest prosta – licencji transportowej nie można „pożyczyć”, ponieważ jest ona przypisana do konkretnego przedsiębiorstwa. Jej wydanie poprzedza spełnienie szeregu wymogów przez ubiegającego się o nią, zatem w sposób oczywisty sytuacją absurdalną byłoby przekazanie jej innym podmiotom. Przytoczona już wcześniej ustawa o transporcie drogowym odnosi się do tego pytania w sposób bezpośredni. Artykuł 13 ustawy brzmi: „Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić uprawnień z nich wynikających na osobę trzecią”.

Przedsiębiorca, który chce uzyskać licencję na wykonywanie tego rodzaju usług powinien skierować się do starostwa powiatowego właściwego ze względu na siedzibę swojej firmy. W tym miejscu można uzyskać zezwolenie na prowadzenie takiej działalności na czas od 2 do 50 lat, a zgoda udzielana jest przez lokalny Zarząd Dróg i Transportu.

Wszystkie niezbędne informacje oraz pomoc w uzyskaniu stosownych zezwoleń można znaleźć na stronie BOS Licencje Transportowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ