Czy wiesz już wszystko o ubezpieczeniu OC? Oto najważniejsze kwestie!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego zakres jest taki sam, niezależnie od tego, jakiego ubezpieczyciela wybierzesz. Teoretycznie nie powinno więc być żadnego problemu z wyborem tej polisy. Warto jednak wiedzieć, że między konkretnymi ofertami istnieją jednak pewne różnice, a wysokość składki zależy od wielu różnych czynników. Dowiedz się więcej!

Ubezpieczenie OC: czy cena jest najważniejsza?

O ile w przypadku większości ubezpieczeń porównywanie poszczególnych ofert jedynie pod kątem ceny jest poważnym błędem, o tym przy wybieraniu ubezpieczenia OC zazwyczaj jest to dobre rozwiązanie. Ponieważ OC jest obowiązkowe i regulowane prawnie, jego zakres jest zawsze taki sam. Możesz więc kierować się ceną, szukając najlepszej oferty.

Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko propozycje ubezpieczycieli mogą nieco różnić się między sobą. Czasami kupując polisę OC, możesz liczyć na gratisowe dodatki np. w postaci skromnej wersji AC czy pakietu Assistance, bądź też na zniżkę przy zakupie pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany kompleksową ochroną, zwróć uwagę na promocje dostępne przy zakupie OC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych.

Co wpływa na cenę OC

Co wpływa na cenę OC?

Przy ustalaniu wysokości składki OC bierze się pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak m.in. pojemność silnika (sprawdź tekst: „Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?”), wiek kierowcy czy jego miejsce zamieszkania.

Największy problem z uzyskaniem atrakcyjnej ceny mają młodzi kierowcy, którzy nie mogą jeszcze wykazać się długą bezszkodową jazdą. Więcej zapłaci mieszkaniec dużego miasta, gdzie stłuczka jest o wiele bardziej prawdopodobna niż w małej, spokojnej miejscowości. Pamiętaj, że te czynniki w różnym stopniu mogą wpływać na cenę — wszystko zależy od polityki danej firmy ubezpieczeniowej. Dlatego zawsze warto porównać ze sobą wiele różnych ofert i wybrać najlepszą dla siebie.

Czym jest Zielona Karta?

Na terenie Unii Europejskiej i państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego możesz korzystać bez problemu z polskiego ubezpieczenia OC — nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów. Jeżeli jednak wybierasz się np. na Ukrainę, Białoruś, do Turcji czy innego kraju, w którym obowiązuje tzw. Zielona Karta, konieczne będzie jej wyrobienie. W przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić drogie ubezpieczenie graniczne.

Jakie mogą być „dodatki” do OC

Kupując OC, warto sprawdzić, jak wygląda w przypadku konkretnego ubezpieczyciela kwestia wyrobienia Zielonej Karty. Zwykle jest to darmowe lub niedrogie, jednak wymaga wypełnienia specjalnego wniosku i odpowiednio wczesnego zgłoszenia takiego zapotrzebowania.

Jakie mogą być „dodatki” do OC?

Do dodatkowych ubezpieczeń oferowanych czasem w pakiecie z OC możemy zaliczyć AC, czyli autocasco, a także pakiet Assistance, NNW, czy też ubezpieczenie szyb oraz opon. Autocasco zabezpiecza Cię na wypadek zniszczenia samochodu podczas stłuczki, pożaru, kataklizmu, a także przed jego kradzieżą. Pakiet Assistance stanowi nieocenioną pomoc w przypadku np. usterki na trasie i konieczności holowania auta. Dzięki polisie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, otrzymasz odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu (w przypadku śmierci ubezpieczonego odszkodowanie otrzymuje rodzina). Pamiętaj, że promocyjne oferty często zawierają bardzo okrojone formy tych dobrowolnych ubezpieczeń — koniecznie sprawdź ich zakres!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ