Kupno pierwszego samochodu – czym się kierować?

Zakup pierwszego auta dla wielu osób jest niemałym problemem, zdarza się więc, że wybierają oni po prostu model, którym uczyli się jeździć podczas kursu, i na którym zdawali egzamin. Takie rozwiązanie może wydawać się najprostsze, jednak zdecydowanie korzystniej jest kierować się również innymi czynnikami podczas wyboru auta.

Od czego zacząć poszukiwania?

Dla większości osób podstawowym kryterium podczas zakupu auta będzie jego cena. Warto więc określić budżet, jaki przeznaczyć możemy na ten cel i na tej podstawie wybrać kilka interesujących modeli samochodów, które następnie będziemy bardziej szczegółowo porównywać. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków używane auto świeżo po nabyciu musi zostać poddane serwisowi obejmującemu chociażby wymianę płynów eksploatacyjnych czy usunięcie niewielkich usterek. Rozsądnie będzie więc wybrać egzemplarz w cenie nieco niższej niż zgromadzona na jego zakup kwota – wówczas będzie można zaoszczędzone w ten sposób sumy przeznaczyć właśnie na tego typu przegląd u mechanika.

Jaka marka i model?

Zakup pierwszego samochodu budzi niemałe emocje i nietrudno w tym przypadku o podjęcie pochopnej decyzji. Trzeba jednak pamiętać, że taki pojazd ma posłużyć jako środek lokomocji i przy okazji auto, na którym będziemy szlifować świeżo zdobyte umiejętności kierowcy. Bogate wyposażenie, piękna linia czy duża pojemność silnika mogą kusić, jednak do ćwiczenia poruszania się po coraz bardziej zakorkowanych miastach czy parkowania zdecydowanie wygodniejsze będzie niewielkie auto miejskie. Rozsądnie będzie też wybrać pojazd bezpieczny, a więc z poduszkami powietrznymi czy ABS, a także z manualną skrzynią biegów i wspomaganiem kierownicy. Takie auto pozwoli lepiej opanować umiejętności za kółkiem, a ponadto jest wygodniejsze podczas parkowania. Dobrym wyborem będzie też model ekonomiczny, a więc taki, który nie pali zbyt dużo, a koszty jego naprawy i części zamiennych nie zrujnują budżetu młodego kierowcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poszukać informacji o awaryjności interesującego nas samochodu i sprawdzić ile kosztuje naprawa najczęściej występujących awarii.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Oprócz ceny, bezpieczeństwa konkretnego modelu, kosztów jego utrzymania czy wyposażania niemałe znaczenie będzie miał również moment, w jakim kupujemy pierwszy samochód. Zdarza się, że po zdobyciu odpowiednich uprawnień wiele osób ma kilkuletnią przerwę w prowadzeniu auta z różnych powodów, a samochód kupuje np. po zakończeniu studiów czy założeniu rodziny. W takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę również indywidualne potrzeby i oczekiwania – na dojazdy do pracy może sprawdzić się niewielkie auto trzydrzwiowe, zaś w przypadku osób spodziewających się dziecka zdecydowanie lepiej będzie postawić na nieco większy model. Oczywiście w takich sytuacjach warto też zdecydować się na jazdy doszkalające – więcej o zaletach tego rozwiązania można dowiedzieć się na https://www.gazelka.pl/powrot-za-kolko.html.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ