Jak dbać o alkomat?

Alkomaty to dość proste urządzenia. Zwłaszcza te z sensorem półprzewodnikowym oraz elektrochemicznym. To najczęściej wykorzystywane alkomaty do użytku osobistego. Jednak o alkomaty, tak jak o każde inne urządzenia trzeba odpowiednio dbać.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby w alkomat nie dmuchać wcześniej niż 45 minut po spożyciu alkoholu. Jest to bowiem potrzebny czas do tego, aby alkohol wchłoną się do krwi. Dzięki temu urządzenie będzie wstanie podać prawidłowy wynik pomiaru. Jeśli badanie zostanie wykonane wcześniej wynik będzie całkowicie nieprawidłowy. Wszystko dlatego, iż alkohol będzie znajdował się jeszcze w żołądku, a nie we krwi.

Druga zasada dotyczy ilości wykonanych pomiaru. Trzeba pamiętać o tym, aby zawsze wykonać trzy pomiary w odstępie 15 minut. Jeśli urządzenie jest prawidłowo skalibrowane powinno za każdym razem pokazać ten sam wynik. Jeśli jednak wynik z każdym badaniem będzie coraz wyższy, oznaczać to będzie, iż alkohol w żołądku wciąż się trawi i trafia do naszej krwi.

Ważne jest także to co robi się przed samym badaniem. Absolutnie nie można wówczas palić papierosów oraz spożywać posiłków. Może to bowiem zaburzyć wynik badania. Jest to możliwe zwłaszcza jeśli korzysta się z urządzenia półprzewodnikowego, które niestety jest podatne na tego typu czynniki zewnętrzne. Warto także przed wykonaniem badania przepłukać usta samą wodą.

Korzystając często z urządzenia kontrolować powinno się ilość wykonanych badań. Alkomat jak każde inne tego typu urządzenie elektryczne po pewnym okresie będzie potrzebował kalibracji. Kiedy wymagana jest kalibracja? Wszystko zależy od tego jaki alkomat używamy. Jeśli jest to urządzenie półprzewodnikowe będzie to po ok. 300 badaniach. W przypadku alkomatu elektrochemicznego kalibrację należy wykonać po ok. 500 badaniach dla tańszych modeli i po kilku tysiącach pomiarów w przypadku alkomatów profesjonalnych.

Stosowanie się do powyższych zasad jest niezwykle ważne. Dzięki temu urządzenie przez długi czas będzie działało prawidłowo i dokonywało wiarygodnych pomiarów. Zasady te obowiązują także niezależnie od tego z jakiego modelu urządzenia korzystamy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ