Jak dbać o akumulator samochodowy? Akumulator zimą

Akumulator to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego auta. Jego awaria powoduje całkowitą bezużyteczność pojazdu. Jak dbać o niego na co dzień, by był sprawny jak najdłużej?

Z pewnością większość wieloletnich kierowców spotkała przykra okoliczność, jaką jest nagłe rozładowanie akumulatora. Ta sytuacja sprawia nie lada problem, ponieważ powoduje, że odpalenie silnika jest niemożliwe. Wpływ mają na to najczęściej niskie temperatury, dlatego też awarie występują zazwyczaj zimą. Jest jednak wiele innych sytuacji, w których akumulator samochodowy może się rozładować. Wśród nich najczęściej spotykane to pozostawienie włączonych świateł na noc, czy długotrwały brak eksploatacji. Takie okoliczności mogą powodować zarówno częściowe, jak i głębokie rozładowanie, które może wiązać się nawet z koniecznością całkowitej wymiany tego elementu. Jest jednak wiele sposobów, które pozwolą nam uchronić się przed awariami. W końcu to właśnie profilaktyka jest najlepszym środkiem zapobiegawczym. 

Kontrola poziomu naładowania

Jednym z najważniejszych czynników decydującym o prawidłowym działaniu akumulatora jest poziom jego naładowania. Prawidłowe napięcie powinno wynosić 12,5 V. Warto regularnie sprawdzać tę wartość, ponieważ może mieć to decydujący wpływ na żywotność baterii. W jaki sposób wykonywać pomiar? Najlepiej sprawdzi się w tym celu multimetr, czyli niewielkie urządzenie pomiarowe, które po odpowiednim podłączeniu odczytuje wartość napięcia. 

Doładowanie akumulatora w razie spadku napięcia

Kiedy multimetr pokazuje wartość niższą niż 12,5 V, jest to sygnał, który powinien zmobilizować nas do natychmiastowego podładowania akumulatora. Warto działać niezwłocznie, w innym razie awaria może nas zaskoczyć w każdej chwili. Ładowanie akumulatora często błędnie kojarzymy z czynnością wykonywaną w razie jego rozładowania. A to właśnie dzięki temu, możemy uniknąć tej stresującej sytuacji. W celu uzupełnienia brakującej energii najlepiej wykorzystać dobrej jakości prostownik. 

Dbanie o czystość akumulatora

Na jakość działania akumulatora ma wpływ również jego poziom zabrudzenia. Często zapominamy o tym, że o tego typu elementy także należy dbać. Dlatego też dobrze jest dwa razy do roku przeczyścić baterię z osadu oraz brudu nagromadzonego na jego powierzchni. Szczególnie zaleca się wykonywać tę czynność po sezonie zimowym, kiedy to akumulator wystawiony jest na działanie wilgoci. 

Częsta eksploatacja

Jest jedna bardzo ważna rzecz, jaką należy wiedzieć o akumulatorach. Nie lubią one bezczynności. Im rzadziej jest on używany, tym większe prawdopodobieństwo, że może nas zaskoczyć nagłą awarią w postaci rozładowania. Takie incydenty przytrafiają się w szczególności w przypadku, kiedy auto jest nieużywane przez jakiś czas, a także, kiedy wykonywane trasy obejmują niewielkie odległości. Jeśli nie mamy więc zamiaru lub potrzeby tego zmieniać, szczególną uwagę zwrócić musimy na to, by regularnie dostarczać energii do akumulatora za pomocą prostownika. 

Głębokie rozładowanie akumulatora to duży problem

W przypadkach, kiedy to nie przestrzegamy powyższych zaleceń, możemy doprowadzić do rozładowania, bądź całkowitego rozładowania akumulatora. Ten pierwszy przypadek przysporzy nam z pewnością wiele stresu, lecz zwykle udaje się odratować baterię. Jednak spadek energii poniżej 10 V sprawia, że większość prostowników niej jest w stanie wykryć akumulatora. Tym samym jego naładowanie nie jest możliwe, co wiąże się z koniecznością zakupu nowego. 

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ