rodzaje leasingu na samochód

Zastanawiasz się nad wyborem formy finansowania zakupu nowego auta? Idealnym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie leasing na samochód. Aktualnie na rynku oferowanych jest kilka opcji leasingu. Najprostszym podziałem jest klasyfikacja na leasing z wykupem oraz bez wykupu auta. W ramach każdej z tych kategorii można wyróżnić dodatkowe warianty usługi leasingu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:

  • Czym charakteryzuje się leasing z wykupem auta?
  • Czym charakteryzuje się leasing bez wykupu auta?
  • Czym charakteryzuje się leasing konsumencki?

Odpowiedzi na te pytania znacznie ułatwią Ci podjęcie decyzji co do wyboru konkretnej formy finansowania.

Czym charakteryzuje się leasing z wykupem auta?

Zgodnie z nazwą leasing z wykupem oznacza, że po zakończeniu umowy stajesz się właścicielem pojazdu. Oczywiście wiąże się to z koniecznością wykupu auta za kwotę, która została zawarta w umowie. Brak kwoty wykupu oznacza, że po zakończeniu umowy leasingu samochód staje się Twoją własnością w chwili opłacenia ostatniej raty. Leasing z wykupem nazywany jest także leasingiem klasycznym.

Leasing z wykupem można podzielić na:

  • leasing operacyjny,
  • leasing finansowy,
  • leasing zwrotny.

Leasing operacyjny cechuje prostota księgowania oraz oczywiste korzyści podatkowe. Wysokość raty leasingowej oraz wpłatę początkową możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Umowa leasingowa trwa maksymalnie 60 miesięcy. Po zakończeniu umowy możesz wykupić pojazd za określoną kwotę.

Leasing finansowy jest bardzo podobny do zwykłego kredytu. W tej opcji do kosztów możesz zaliczyć odpisy amortyzacyjne oraz odsetki, które są zawarte w racie leasingowej. Co prawda tę formę leasingu można spotkać w przypadku finansowania zakupu pojazdów, niemniej jednak jest ona bardziej popularna przy zakupie przedmiotów objętych niższą stawką podatku VAT.

Leasing zwrotny może występować w formie leasingu operacyjnego, jak i finansowego. W leasingu zwrotnym leasingodawca odkupuje od Ciebie pojazd, a następnie oddaje Ci go w leasing. Dzięki takiej formie leasingu możesz szybko uwolnić gotówkę zamrożoną w zakupionym aucie.

Czym charakteryzuje się leasing bez wykupu auta?

Leasing bez wykupu auta obejmuje przede wszystkim finansowanie zakupu nowych pojazdów. Nazywany jest również wynajmem długoterminowym. Ta forma finansowania jest w rzeczywistości leasingiem operacyjnym, który nie zakłada wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. W ratach leasingowych spłacasz wyłącznie utratę wartości pojazdu. Dzięki temu wysokość raty jest dużo niższa, aniżeli przy leasingu z wykupem. Czas trwania umowy leasingowej wynosi przeważnie 24-48 miesięcy. Po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić pojazd lub oddać go i podpisać nową umowę. W ramach leasingu bez wykupu dostępne są liczne pakiety serwisowe, których koszt wliczony jest w ratę leasingową.

Czym charakteryzuje się leasing konsumencki?

Z leasingu konsumenckiego mogą skorzystać osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Taka forma finansowania obejmuje przede wszystkim auta osobowe. Leasing konsumencki również umożliwia wybór wariantu z wykupem lub bez wykupu pojazdu.

Jeśli zainteresował Cię leasing na samochód, to koniecznie odwiedź stronę vwleasing.pl. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat dostępnych form leasingu. Ponadto będziesz mógł skorzystać z kalkulatora rat leasingowych, dzięki któremu oszacujesz koszty związane z podpisaniem umowy leasingowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ