Modyfikacje i wymiana lusterek samochodowych

Współcześnie lusterka samochodowe to nie tylko element dodatkowy, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów. Wszelkiego rodzaju manewry drogowe muszą być wykonywane zgodnie z przepisami ruchu drogowego, a element ten jest tego gwarantem. Z czasem jednak zwykła oprawa czy powierzchnia zwierciadła przestaje spełniać oczekiwania użytkowników czy też nie daje takiej gwarancji bezpieczeństwa. Wtedy możliwa jest ich wymiana bądź drobna modyfikacja, która pozwoli zarówno na podniesienie walorów estetycznych, jak i uruchomi dodatkowe elementy bezpieczeństwa na drodze.

Rodzaje lusterek w samochodach

Współcześnie istnieje kilka rodzajów lusterek w samochodach, w zależności od tego, jaki kąt czy odległość w zwierciadle mają zostać uchwycone. Temat wydaje się być jednym z ważniejszych, biorąc pod uwagę wygodę czy przyzwyczajenia, jakie kierowcy posiadają. Ze względu na rodzaje powierzchni szybki można wymienić:

  • lusterka sferyczne,
  • lusterka płaskie,
  • lusterka asferyczne,
  • lusterka wklęsłe.

Na ogół montowane są lusterka samochodowe sferyczne, czyli wypukłe. Pozwala to na uchwycenie obrazu w pewnej skali, tzn. obiekt, który można zauważyć w polu widzenia zwierciadła jest nieco pomniejszony, ale dzięki temu możliwe jest uchwycenie większej ilości szczegółów dookoła niego. Z kolei lusterka asferyczne przyczyniają się, dzięki udoskonalonej formule zwierciadła, do likwidacji martwego pola. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów powierzchni lusterka – jednej sferycznej, a drugiej nieco zakrzywionej – możliwy jest przegląd stref w otoczeniu samochodów, które w normalnym trybie nie są widoczne.

Wymiana zwierciadła jest jedną z opcji modyfikacji lusterek samochodowych i jest to sposób na poprawę bezpieczeństwa w ruchu pojazdu. Z reguły zmienia się je w kontekście samochodów, które spełniają określone funkcje transportowe, logistyczne czy szkoleniowe. Dla bezpieczeństwa zwykłych użytkowników taka modyfikacja jest również wskazana.

Modyfikacje lusterek – jak i kiedy je wykonywać?

Modyfikować lusterka samochodowe można na różne sposoby. Najczęściej będzie to wymiana samego zwierciadła, które jest również najtańszą opcją na udoskonalenie tego elementu. W takim przypadku można skorzystać z gotowych, dedykowanych pod konkretne auta form bądź też zamówić szybkę na wymiar. Każda z opcji ma swoje zalety, może być również wykonywana w dowolnej chwili.

Modyfikacja całego lusterka w samochodach wiąże się również na ogół z ich unowocześnieniem, jak np. zamontowaniu dodatkowego ogrzewania szybki w zimie. Pozwala to na płynniejsze przejście do okresu jesienno-zimowego. Lusterka modyfikowane są również w odniesieniu do ich walorów estetycznych – tutaj opcji jest naprawdę wiele i każdy może wybrać tę odpowiednią dla niego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ