Samochód osobowy na firmę

Samochód jest niezwykle przydatnym narzędziem pracy dla wielu polskich firm. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później zapada decyzja o jego zakupie. Sprawę nieco komplikuje natomiast dostępność różnych metod jego finansowania, jakie obecnie mają do wyboru przedsiębiorcy. Oprócz najłatwiejszego, ale przy tym także najbardziej wymagającego finansowo zakupu auta za gotówkę, mogą je nabyć także w drodze kredytu, leasingu lub wynajmu długoterminowego. Aby podjąć właściwą decyzję i wybrać najlepsze dla siebie i swojej działalności rozwiązanie, warto poznać specyfikę każdego z nich.

Zakup auta firmowego na własność. Gotówka kontra kredyt

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na wyposażenie swojej firmy w samochód osobowy jest jego zakup z własnych środków. Rozwiązanie to obecnie wybiera jednak niewielu przedsiębiorców, głównie ze względu na wysokie koszty, jakie trzeba ponieść z dnia na dzień. To dobra opcja dla firm, które mają wolne środki i są w stanie finansowo podołać temu wyzwaniu. Nie chcą przy tym stawiać czoła formalnościom związanym z innymi formami finansowania oraz pragną w dowolny sposób dysponować swoją własnością – w przypadku auta osobowego kupowanego za gotówkę, nie istnieją bowiem żadne ograniczenia w zakresie rozporządzania nim.

Alternatywnym dla zakupu za gotówkę rozwiązaniem jest udzielany przez bank kredyt samochodowy. To metoda finansowania polecana przede wszystkim firmom, które posiadają zdolność kredytową na odpowiednim poziomie i są w stanie z sukcesem przejść przez dość rygorystyczne procedury przyznawania kredytu bankowego. Sprawdzi się także w przypadku firm, które nie chcą od razu wydawać dużej sumy na zakup auta – kredyt samochodowy pozwala rozłożyć jego koszt na kilkadziesiąt , dopasowanych do budżetu firmy rat.

Decydując się na tę formę finansowania, należy liczyć się jednak z tym, że ostatecznie za auto zapłacimy więcej – do kosztu jego zakupu należy bowiem doliczyć prowizję, ubezpieczenie i oczywiście samo oprocentowanie kredytu, które aktualnie waha się od 11 do nawet 18 proc.%.

Leasing samochodu osobowego. Popularne rozwiązanie, które warto rozważyć

Trzecim sposobem na wyposażenie swojej firmy w dostosowany do jej potrzeb samochód osobowy jest leasing. To zdecydowanie najbardziej znana forma finansowania floty samochodowej, która od lat nie traci na znaczeniu. W jego ramach podmiot finansujący, czyli leasingodawca, przekazuje korzystającemu (leasingobiorcy) prawo do korzystania z auta przez uzgodniony w umowie czas. W zamian za to firma biorąca pojazd w leasing jest zobowiązana do opłacania co miesięcznych rat leasingowych. Leasing dzieli się na dwa rodzaje – firmy mają do wyboru leasing operacyjny lub finansowy, które różnią się między sobą przede wszystkim kwestiami amortyzacji podatku VAT.

Warto mieć natomiast świadomość, że w przypadku leasingu auto pozostaje własnością leasingodawcy do chwili spłaty ostatniej raty, co znacząco ogranicza możliwości w zakresie jego eksploatacji. Jednocześnie musi ponosić wszystkie, związane z jego użytkowaniem wydatki – m. in. ubezpieczenia, paliwo, naprawy, przeglądy techniczne i wiele innych. Po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej, auto przechodzi na własność firmy, lecz zanim to nastąpi, musi ona jeszcze dokonać jego odpłatnego wykupu. Umowy w ramach leasingu, aby były opłacalne, muszą być zawierane na dłuższy czas – zazwyczaj wynosi on 5 lat.

Wynajem długoterminowy. AlternatywaKonkurencja dla leasingu?

Samochód osobowy można dziś sfinansować nie tylko kupując go z własnych środków, zaciągając na poczet jego zakupu kredyt czy biorąc go w leasing. Istnieje bowiem jeszcze jedno rozwiązanie, które ma szansę sprawdzić się dla tych przedsiębiorców, których nie przekonują poprzednie metody. Mowa o wynajmie długoterminowym, znanym także pod nazwą auto w abonamencie. To nowa, wychodząca naprzeciw potrzebom tychm przedsiębiorcówom usługa, którzy chcą wyposażyć swoją firmę w odpowiedni pojazd, lecz nie chcą przy tym ponosić wysokich kosztów związanych z jego zakupem na własność, podpisywać długoterminowych umów ani stawiać czoła licznym formalnościom.

Pozyskanie samochodu osobowego na firmę w ramach wynajmu długoterminowego jest bardzo proste! Wystarczy wejść na stronę wypożyczalni, która oferuje tę usługę, zapoznać się z jej ofertą i wybrać pojazd dostosowany do aktualnych potrzeb swojego biznesu. Umowę można podpisać na okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy, co pozwala zarówno na sprawdzenie czy auto w abonamencie jest usługą spełniającą oczekiwania firmy, jak i zweryfikować, czy wybrany pojazd dobrze wywiązuje się z powierzonych mu zadań.

Wszystko to w ramach z góry ustalonej i niezmiennej przez cały czas obowiązywania zobowiązania miesięcznej opłaty, zwanej abonamentem, który oprócz samej opłaty za użyczenie pojazdu, zawiera także szereg dodatkowych wydatków. W przypadku wynajmu długoterminowego, w przeciwieństwie do pozostałych form finansowania floty, to nie klient, lecz wypożyczalnia pokrywa najistotniejsze koszty związane z utrzymaniem pojazdu – opłaca m. in. ubezpieczenie OC i AC, assistance, przeglądy techniczne, naprawy, a także sezonową wymianę opon. Wynajem długoterminowy nie wymaga wykupu auta na własność po wygaśnięciu umowy – nic więc dziwnego, że cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem firm.

Partner artykułu:

Interfleet.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ