felgi

Jeszcze nie tak dawno alufelgi były przedmiotem marzeń prawie każdego posiadacza samochodu. Lśniące, o niebanalnym kształcie, ukazujące zadbane elementy układu hamulcowego, koniecznie z czarnymi, szerokimi oponami o niskim profilu. Zarezerwowane były dla marek premium i sportowych modeli. W „zwykłych” samochodach zakładano plastikowe kołpaki, by choć odrobinę upodobnić je do alufelg.

Dziś kupno felg aluminiowych nie stanowi żadnego problemu. Istnieje szeroki wybór, tak nowych jak i używanych, o rozmiarach dopasowanych do każdego auta. Stanowią pierwszy krok tunningu optycznego.

Czy alufelgi są lepsze od felg stalowych?

Mniejsza masa elementów resorowanych wpływa na żywotność zawieszenia. Dlatego felgi aluminiowe oprócz zdecydowanej poprawy wizerunku samochodu i nadania mu drapieżnego wyglądu poprawiają właściwości jezdne auta i wydłużają okres pracy zawieszenia. Oczywiście, wszystkie korzyści z poprawy trakcji mogą zniknąć przy zastosowaniu ekstremalnie szerokich opon o bardzo niskim profilu, jednak w sprzedaży dostępne są i „normalne” felgi ze stopów lekkich, 14 i 15 calowe, nadające się do samochodów służących do codziennej jazdy. Ważne jest, by prawidłowo dobrać felgę do pojazdu, pamiętając prawidłowych parametrach. Należy pamiętać o ilości oraz rozstawie śrub mocujących. Ważną informacją jest liczba ET, oznaczająca odsadzenie felgi. Innymi słowy mówi ona jak głęboko w feldze znajduje się płaszczyzna montażu do osi samochodu. Błędne oszacowanie tego ostatniego parametru może sprawić, że opona będzie szorować o elementy zawieszenia lub karoserii i po prostu się niszczyć

Wady felg z lekkich stopów.

Podstawową wadą alufelg jest ich cena. Skomplikowany proces produkcji oraz użyte materiały sprawiają, ze są znacznie droższe niż stalowe. Łatwo je można uszkodzić, szczególnie przy zastosowaniu opon o niskim profilu, a naprawa, choć możliwa, również będzie kosztochłonna. Lśniące alufelgi mogą stanowić tez pokusę dla złodziei, dlatego warto zabezpieczyć je specjalnymi śrubami.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ