zakup auta

Transakcja na rynku nieruchomości, by była ważna, wymaga podpisania aktu notarialnego. Zakup samochodu na szczęście nie jest obwarowany tego typu wymogami, jednak są pewnie formalności, których należy dochować. Należy o nich pamiętać, bowiem jak większość zobowiązań prawnych, mają one pewne ramy czasowe, których przekroczenie może spowodować nieprzyjemnie konsekwencje. Mając w ręku umowę kupna-sprzedaży auta ruszamy na podbój urzędów.

PCC

Zwany także podatkiem od wzbogacenia się, w wypadku zakupu od osoby fizycznej wymaga złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 oraz wniesienia opłaty 2% wartości pojazdu w ciągu 14 dni od daty transakcji. Tutaj uwaga- niezależnie od ceny zakupu, jeżeli Urząd uzna, ze została zaniżona, sam na podstawie swoich tabel oszacuje wartość samochodu i od tek kwoty naliczy podatek. Jeżeli nie zgodzimy się z decyzją urzędnika, możemy na własny koszt powołać rzeczoznawcę i z jego wyceną podważyć decyzje Urzędu.

Rejestracja

Umowa kupna sprzedaży, aktualny dowód rejestracyjny w ważnym przeglądem, stare tablice rejestracyjne, karta wozu- o ile była wydana – to wszystko zanosimy do wydziału komunikacji i podczas jednej wizyty samochód „urzędowo” zmienia właściciela. Otrzymujemy wtedy „miękki” dowód rejestracyjny, oraz nowe tablice. Po 30 dniach, o ile wydział komunikacji nie dopatrzy się jakiś nieprawidłowości, otrzymujemy normalny dowód rejestracyjny.

Ubezpieczenie

Jeden z podstawowych obowiązków posiadacza pojazdu mechanicznego to posiadanie polisy OC. Od niedawna nastąpiła zmiana w przepisach i w wypadku zakupu od osoby fizycznej niejako przejmujemy jej polisę. Musimy tylko skontaktować się z zakładem ubezpieczeń i dokonać przepisania dokumentów nas, co niekiedy wiąże się z koniecznością dopłaty składki. Inaczej jest z AC- to jest rozwiązywane w momencie zmiany właściciela auta. Istniejące internetowe porównywarki cen polis z pewnością ułatwią podjęcie decyzji o wyborze ubezpieczyciela, a nowoczesne procedury, umożliwiające kontakt mailowy i wysłanie dokumentów skanem przyspieszają wszystkie procedury.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ