Co warto wiedzieć na temat alternatora?

W każdym samochodzie bardzo ważną rolę odgrywa prąd, bez niego nie będzie możliwa jazda nim. Jednak warto też pamiętać o tym, że prąd odpowiada też za włączenie świateł. Oczywiście odpowiedzialny jest za to akumulator, a ten nie będzie działał prawidłowo bez ciągłej dostawy prądu. Właśnie z tego powodu tak ważna jest właściwa praca alternatora. Dlatego konieczne jest to, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak działa takie urządzenie i co zrobić, gdy się zepsuje.

Z czego zbudowany jest alternator?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda prawidłowa budowa alternatora. Jednym z najważniejszych elementów jest nieruchomy stojan, ponieważ to właśnie z niego wychodzą trzy uzwojenia. Kolejną częścią jest wirnik alternatora, który odgrywa  rolę elektromagnesu, a jego działanie jest możliwe dzięki pierścieniom ślizgowym i szczotkom. Niezwykle istotnym jest również pasek, który przekazuje energię.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń alternatora

Warto zwrócić uwagę na to, że alternator nie należy do urządzeń, które wymaga specjalnego traktowania bądź czyszczenie. Konieczne jest to, żebyśmy o tym pamiętali, ponieważ to właśnie woda jest jedną z tych substancji, które najczęściej odpowiadają za zniszczenie alternatora. Poza tym powinniśmy dbać o regularną kontrolę stanu tego urządzenia.

Jak sprawdzić stan alternatora?

Niezwykle przydatnym urządzeniem jest miernik napięcia, czyli woltomierz. Dzięki niemu możemy z łatwością sprawdzić stan naszego alternatora. Wystarczy podłączyć go do akumulatora, a następnie uruchomić samochód. Po około dwóch minutach powinniśmy otrzymać wynik, który standardowo powinien wynosić 13,9 – 14,7 V. Pamiętajmy też o tym, że w razie awarii alternatora zaświeci się czerwona lampka na tablicy rozdzielczej samochodu.

Co zrobić z uszkodzonym alternatorem?

Niezwykle istotne jest to, żeby zdawać sobie sprawę, że w przypadku awarii alternatora mamy dwie możliwości. Najbardziej oczywistą jest wymiana tego elementu na nowy. Jednak wiąże się to ze sporymi kosztami, co nie zawsze jest jednoznaczne z wysoką jakością. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z słabej jakości zamiennikami z Chin.

Drugą opcją jest regeneracja alternatora, czyli wykorzystanie poprzedniego modelu i wymiana poszczególnych elementów na nowe.

Trzeba jednak pamiętać, że obie możliwości może nam zagwarantować tylko firma, która ma doświadczenie w tym zakresie, a także korzysta z najlepszych produktów i daje dwuletnią gwarancję w przypadku regeneracji. Dlatego warto wejść na stronę https://www.autostarter.pl/.

Na czym polega regeneracja alternatora?

Należałoby zwrócić uwagę na to, że regeneracja alternatora polega na ponownym wykorzystaniu urządzenia, które uległo awarii. Możliwe jest to dzięki jego naprawie lub wymianie poszczególnych elementów na nowe. Jednak konieczne jest to, żebyśmy pamiętali o tym, by wybrana przez nas firma dawała ok. dwuletnią gwarancję, a ostateczny produkt nie różnił się znacząco od nowego modelu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ