Jak często wymieniać filtr powietrza w aucie?

0
1433

Filtr powietrza to jeden z najbardziej podstawowych elementów, które ulegają eksploatacji w samochodzie. Ma on wiele zadań m.in. wychwytuje kurz, drobne zanieczyszczenia, pyły i piach, które mogą znajdować się w powietrzu.

Za co odpowiedzialny jest filtr powietrza?

Przede wszystkim filtr powietrza, zapobiega uszkodzeniom silnika. Trzeba wymieniać i serwisować go regularnie, aby zapobiec zatkaniu i zużyciu ciernych elementów silnika.

Jeśli jest on zanieczyszczony, znacznie wzrasta zużycia paliwa oraz spada ogólna moc silnika. Filtr znajduje się na samym początku układu powietrza. Jeśli się zatka, proces spalania zostanie zakłócony. Silnik może rozpocząć pracę w trybie awaryjnym, co skutkuje wieloma uszkodzeniami np. uszkodzeniem tłuków lub cylindrów.

Filtry powietrza – kiedy trzeba je wymienić?

Producenci samochodów i filtrów powietrza, zalecają bardzo różne przebiegi, po których koniczna jest wymiana filtra. Zazwyczaj należy tego dokonać, po przejechaniu 15 do 20 tysięcy kilometrów. Jednak duże znaczenie, ma także użytkowanie pojazdów. Kierowcy, którzy mieszkają na uboczu, poza miastem i muszą dojeżdżać np. do pracy, polnymi, piaszczystymi drogami, musza się liczyć z tym, że filtry trzeba będzie częściej wymieniać z powodu większej ilości zanieczyszczeń.

Jednak, bez względu na rodzaj dróg, którymi kierujący się porusza, musi on regularnie kontrolować stan filtrów powietrza. Nie są one bardzo drogie, dlatego lepiej wymieniać je regularnie, niż potem stanąć przed koniecznością zapłacenia większej sumy pieniędzy za naprawę ewentualnych usterek i uszkodzeń, które mogą być mniej lub bardziej poważne.

Wymiana filtrów powietrza, może się przyczynić do znacznego wydłużenia żywotności silnika oraz innych elementów układu napędowego. W samochodach osobowych, najczęściej stosowane są filtry suche. Ich działanie opiera się na pochłanianiu zanieczyszczeń przez specjalne materiały filtrujące. Innym rodzajem, mniej popularnym są filtry mokre, gdzie materiałem, pochłaniającym brud jest specjalny olej.

Jak wygląda wymiana filtra powietrza?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że do każdego modelu samochodu, przeznaczony jest odpowiedni filtr powietrza. Trzeba na to zwrócić uwagę, kiedy zajdzie konieczność wymiany. Podczas zakupu filtra powietrza, trzeba także pamiętać o przepustowości. Jeśli będzie ona zbyt mała lub zbyt duża, filtrowanie będzie przebiegało nieprawidłowo.

Wymiana filtra jest bardzo łatwa. Należy znaleźć, specjalną puszkę, która znajduje się obok silnika. Jej pokrywkę trzeba odkręcić, jednak ostrożnie, aby niczego nie uszkodzić. W środku znajdują się specjalne wkłady, które należy wyjąć i delikatnie oczyścić wnętrze puszki, najlepiej wilgotną szmatką. Kolejnym krokiem, jest umieszczenie wewnątrz puszki nowego filtra. Na koniec, trzeba sprawdzić, czy wszystko jest szczelne i dobrze zamontowane, ważne jest odpowiednie ułożenie uszczelki. Warto odpalić silnik i sprawdzić, czy pracuje on odpowiednio i równo.

Artykuł przygotowany przez doradców mechaniki pojazdowej z portalu: FixMyCar.pl

W razie problemów na drodze pamiętaj o pomocy drogowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest wskaźnik TWI
Następny artykułSzafy warsztatowe
Redakcja ASmoto.pl

Motoryzacja uzależnia, mnie na pewno! Od lat pasjonat, a od niedawna rajdowiec amator.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ