Dobranie prawidłowych opon ciężarowych ma bardzo duże znaczenie dla użytkowników i właścicieli pojazdów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ prawidłowe dobranie gwarantuje bezpieczeństwo i nie generuje dodatkowych kosztów. Dlatego dobierając opony, należy uwzględnić przede wszystkim rozmiar, umiejscowienie na osiach pojazdu oraz jedno z najważniejszych kryteriów, czyli przeznaczenie, rodzaj i długość tras. Częstym warunkiem jest także segment cenowy.

Opony ciężarowe – kiedy wymieniać opony?

Opony ciężarowe należy wymieniać przede wszystkim wtedy, kiedy stare są już bardzo zużyte i nie nadają się do dalszej eksploatacji, kiedy kupujemy pojazd i nie mamy pewności co do zamontowanych tam elementów lub wtedy, gdy chcemy unowocześnić i zmodernizować pojazd. Wymiana starego ogumienia na nowe pozwala cieszyć się z w pełni bezpiecznej i komfortowej jazy. W przypadku tych ciężarowych jest to szczególnie istotne, ponieważ ciężkie samochody bez odpowiedniej przyczepności stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale także innych użytkowników dróg. Ponadto nowe opony to także nowa estetyka, a stare, jeśli nie są bardzo zniszczone, mogą zostać ponownie użyte w późniejszym czasie.

Sprawdź ofertę na opony ciężarowe.

Rozmiary i indeksy opon ciężarowych

Rozmiary znajdują się na bocznej ścianie i są przestawiane za pomocą ciągu liczb. Obok rozmiaru należy także uwzględnić indeks nośności. Dobierając te parametry, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zalecenia producenta pojazdu, oraz ogólne warunki użytkowania opon. Niestety nie ma oficjalnych i ogólnie przyjętych oznaczeń dotyczących osi pojazdów. Często występują oznaczenia takie jak F i S, które oznaczają oś kierowaną czy prowadzącą, T oznaczające naczepę i Z, które określa uniwersalną. Wielu producentów jednak wprowadza własne oznaczenia, dlatego konieczne jest dokładne czytanie opisów a w razie kłopotów kontakt ze sprzedawcą w celu dopytania o wszelkie szczegóły.

Przeznaczenie opon

Tuż obok danych technicznych, przeznaczenie to bardzo istotne kryterium. Od tego, na jakim terenie i w jakich warunkach opony będą użytkowane, zależy bardzo wiele. Każdy producent wyróżnia nieco inne rodzaje tras i przeznaczenia do danych opon. Wśród najbardziej znanych producentów wyróżniane są takie do transportu dalekobieżnego, autostrad, transportu regionalnego, terenowego, autobusowego, czy miejskiego. Warto wiedzieć, że ile segmentów i ilu producentów tyle typów opon i rodzajów ogumienia.

Najważniejsze to sugerowanie się prawem i oznaczeniami producentów. Samochody ciężarowe muszą funkcjonować w zgodzie z głównymi zaleceniami producentów.

Szeroki wybór okien znajdziecie w sklepie www.oponyhurtdetal.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ