Aby łożysko pracowało prawidłowo i służyło nam przez długi czas należy co jakiś czas je sprawdzać i w razie potrzeb naprawiać. Podczas codziennej pracy naturalnie się zużywa, co szybko można wyczuć – dochodzi inny dźwięk ich pracy, a temperatura gwałtownie wzrasta. Konserwacja może przedłużyć ich pracę i sprawi, że będą nam służyły znacznie dłużej. Do tego dochodzi odpowiedni montaż i właściwe warunki pracy. To tak jak z każdym innym sprzętem – dzięki odpowiedniej trosce konkretna maszyna może nam służyć bardzo długo. Zadbajmy więc o łożyska i nauczmy się ich konserwacji.

Zdjęcie-10

Kontrola i jeszcze raz kontrola

Kontrola łożysk  – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/42-mechanika/technika-liniowa/lozyska-liniowe-osprzet jest w stanie powiedzieć nam czy łożysko potrzebuje natychmiastowej konserwacji. Jeżeli chodzi o maszyny to należy je czyścić i sprawdzać minimum raz w roku. A jeżeli mamy do czynienia z większymi urządzeniami to odpowiednio częściej. Nawet najmniejsza różnica dźwięku ich pracy powinna nas zaniepokoić, bo może to być pierwszy sygnał do natychmiastowej naprawy. Powinniśmy zbadać temperaturę łożyska, a także częstotliwość drgań. Każda maszyna ma ustawione limity i na nich powinniśmy oprzeć swoje wyniki badań.

Zdjęcie-11

Konieczna wymiana

Jeżeli łożysko zostało wyniszczone na częściach tocznych i bieżni to znaczy, że jest na tyle zmęczone ciągłą pracą, że należy je bezwzględnie wymienić. Wykonało odpowiednią ilość obrotów i naturalnie się zużyło. Co jeszcze sprawia, że musimy pomyśleć o nowym łożysku? Chociażby to, gdy niewłaściwie je użytkujemy i na to składa się wiele czynników, zaczynając od nieprawidłowego montażu, przez smarowanie, aż do codziennej złej obsługi. Smarowanie to dość istotna kwestia, ponieważ jak wiadomo zmniejsza tarcie, ale również utrzymuje odpowiednią temperaturę. Odpowiednie przetrzymywanie łożysk również wyjdzie im na dobre, ochroni chociażby przed korozją. Liczy się stała temperaturą, która nie powinna być wyższa niż 25°C i wilgotność (max 60%). Jeżeli na łożysku powstaną zabrudzenia lub zanieczyszczenia to należy je natychmiast wyczyścić np. naftą, a dopiero potem posmarować. Zawsze w tej kolejności.

Kilka rad podanych powyżej pomoże nam zachować dłuższą żywotność łożysk, dlatego warto się do nich zastosować nawet z powodu oszczędności.

Zdjęcie 7

Wysokiej jakości łożyska, tuleje i akcesoria dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ