Zakup nowego samochodu to często bardzo poważna decyzja, wymagająca głębszego zastanowienia i rozważenia wielu możliwości. Jakkolwiek niesłabnącą popularnością cieszą się w Polsce wciąż samochody używane, część z nas zdecydowanie wolałaby nabyć nowy pojazd, prosto z salonu. Taki, którym nikt przed nami nie jeździł, błyszczący i pachnący nowością. Jest to jednak niemały wydatek – na szczęście z pomocą może przyjść elastyczne finansowanie samochodu.
Kup samochód na raty
Nowy samochód na raty to zjawisko bardzo powszechne, dlatego też większość salonów dealerskich wiodących marek, współpracuje z bankami i oferuje pełne wsparcie Klienta w tym zakresie. Dostępne są różne opcje – od standardowych rat po kredyty 50/50. Tzw. finansowanie samochodu „pół na pół” sprowadza się do rozbicia finalnej ceny na dwie raty, przy czym pierwsza wpłacana jest w momencie zakupu, druga zaś odłożona jest w czasie o pewien okres – zazwyczaj o rok. Bardzo istotny jest tutaj fakt, że druga rata może również zostać rozłożona na dalsze raty, zgodnie ze standardowymi procedurami kredytowymi. Co więcej, kredyty tego typu nie są oprocentowane (aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że nie oznacza to, że nie wiążą się z nimi żadne dodatkowe koszty czy opłaty).
W przypadku standardowych rat, sprawa wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku zakupu jakichkolwiek innych dóbr. Na im większą ilość rat się zdecydujemy, tym mniejsza będzie wysokość pojedynczej raty, tym większe będzie jednak oprocentowanie całego kredytu. I na odwrót – mniejsza liczba nieco wyższych rat oznaczać będzie niższe oprocentowanie i mniejszą łączną kwotę, którą zapłacimy za nasz samochód. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza, z pewnością zależy to od naszych osobistych preferencji i możliwości. Warto jednak pamiętać, że nowy samochód na raty może mieć pewne obwarowania – jak np. roczny limit kilometrów.
Raty czy leasing?
Dla osób, które samochód traktować będą czysto użytkowo, wygodną opcją może być także leasing. Taka opcja często wybierana jest również przez przedsiębiorców, oferuje bowiem możliwość redukcji pewnych kosztów. Tak zwany leasing operacyjny polega na tym, że przedmiot leasingu – czyli w tym przypadku samochód – wciąż pozostaje własnością firmy leasingowej, dzięki czemu leasingobiorca może traktować np. comiesięczne raty jako element kosztów uzyskania przychodu. Dlatego też większość firm decyduje się na takie rozwiązanie. Jeżeli prowadzimy np. jednoosobową działalność gospodarczą i poszukujemy przede wszystkim samochodu do pracy, którym wykonywać będziemy obowiązki służbowe, jest to bardzo wygodna propozycja. Drugi typ leasingu, tzw. leasing finansowy nie oferuje już takich możliwości i jest de facto bardzo zbliżony do standardowego kredytu.
Jeżeli jesteś jednak osobą prywatną i chciałbyś poczuć się właścicielem nowego pojazdu, a stan konta niekoniecznie pozwala na zakup auta z salonu za gotówkę – kup samochód na raty. Mnogość dostępnych opcji finansowania z pewnością umożliwi wybór najwygodniejszego wariantu.