Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Zakup używanego samochodu z zagranicy może być opłacalną inwestycją. Sprowadzenie auta do kraju wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia dużej liczby formalności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, podczas zakupu, transportu i rejestrowania sprowadzanego samochodu.

Sprowadzenie samochodu zakupionego za granicą jest czynnością złożoną z kilku etapów – przez wszystkie z nich możesz przejść bez większych kłopotów, pod warunkiem że wcześniej zapoznałeś się z ciążącymi na Tobie obowiązkami i dowiedziałeś się, jakich formalności musisz dopełnić. W tym poradniku krok po kroku omawiamy to, co trzeba zrobić, by zarejestrować w Polsce pojazd, który został kupiony za granicą.

Przed zakupem samochodu

Cała procedura sprowadzania auta rozpoczyna się oczywiście od jego zakupy od zagranicznego sprzedawcy. Przed dokonaniem transakcji warto dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą, podczas jazdy próbnej będziesz w stanie wychwycić nieprawidłowości w działaniu silnika, skrzyni biegów układ kierowniczego czy hamulcowego. Krótka przejażdżka to także dobra okazja, by samodzielnie zweryfikować sprawność klimatyzacji i elektroniki znajdującej się na pokładzie pojazdu. Stan techniczny auta możesz również sprawdzić w profesjonalnym warsztacie samochodowym, w którym zlecisz wykonanie przeglądu.

Przed dokonaniem zakupu warto również zweryfikować historię pojazdu. Pomocny jest w tym numer VIN, czyli indywidualne oznaczenie nadawane pojazdom przez producenta. Numer VIN znajduje się najczęściej w kilku miejscach – m.in. na komorze silnika, na prawym nadkolu, na prawym środkowym lub prawym przednim słupku karoserii. Sprawdzając numer VIN w bazie danych, zyskasz dostęp do pełnej historii samochodu – zawiera on cenne informacje dotyczące m.in. przebiegu pojazdu, poprzednich właścicieli, częstotliwości przeglądów i napraw. O ile były one dokonywane w autoryzowanych stacjach kontroli.

Zakup i transport samochodu – umowa i niezbędne dokumenty

Zakup samochodu powinien zostać potwierdzony odpowiednim dokumentem. W przypadku nabycia pojazdu osoby prywatnej wystarczająca będzie umowa kupna-sprzedaży. Zadbaj o to, by od razu sporządzić wersję dwujęzyczną – nie będziesz musiał jej już tłumaczyć w Polsce. Jeżeli kupowany przez Ciebie samochód należał do firmy, powinieneś otrzymać od niej rachunek lub fakturę. Od poprzedniego właściciela powinieneś również uzyskać komplet dokumentów, czyli m.in. dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Po dokonaniu zakupu konieczne jest jeszcze wyrejestrowanie samochodu w lokalnym urzędzie.

Kolejnym etapem jest transport auta do Polski. Możesz samodzielnie dojechać sprowadzanym pojazdem do kraju. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz zadbać o tablice wyjazdowe oraz krótkoterminowe ubezpieczenie OC ‒ bez nich nie będziesz mógł poruszać się samochodem po publicznych drogach. Możesz także skorzystać z usług firmy transportowej i przewieźć sprowadzany samochód na lawecie.

Rejestracja sprowadzonego samochodu

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski możesz już przystąpić do procesu rejestracji pojazdu. W urzędzie starostwa powiatowego, w urzędzie miasta lub w urzędzie dzielnicy musisz przedstawić komplet dokumentów: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz umowę zakupu, rachunek lub fakturę. Co ważne, karta pojazdu i dowód rejestracyjny muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli umowa zakupu nie została sporządzona wersji dwujęzycznej, ją także należy przetłumaczyć.

Sprowadzony samochód, który chcesz zarejestrować w Polsce, musisz przejść również badania techniczne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Na właścicielu sprowadzonego samochodu ciąży również obowiązek opłacenia akcyzy w Urzędzie Skarbowym. Wysokość opłaty uzależniona jest od pojemności silnika. W przypadku samochodów sprowadzanych z Unii Europejskiej stawki wynoszą:

  • pojazd z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 ‒ 3,1% wartości
  • pojazd z silnikiem o pojemności przekraczanej 2000 cm3 ‒ 18,6% wartości.

Co ważne, akcyzę należy opłacić w ciągu 30 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli Twój zakup spełnia kryteria wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. konieczne będzie również uregulowanie podatku VAT.

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności możesz już złożyć wniosek rejestrację pojazdu do właściwego Wydziału Komunikacji. Pamiętaj, by do wniosku dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty ekologicznej (recyklingowej) – wynosi ona 500 zł i powinna zostać wpłacona na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opłata ma pokryć przyszłe koszty złomowania auta. Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny i tablice. Na właściwy dowód rejestracyjny poczekasz około 30 dni.

Jak widać, sprowadzenie samochodu na własną rękę jest jak najbardziej wykonalne, ale nieco czasochłonne. Istnieją jednak narzędzia, dzięki którym możesz uprościć całą procedurę. Jeżeli prowadzisz zarejestrowaną działalność gospodarczą i na co dzień zajmujesz się sprowadzaniem używanych aut z zagranicy, możesz skorzystać z platformy ADESA – jest to narzędzie, które w znacznym stopniu przyśpiesza zakup samochodu za granicą, a także ułatwia jego transport. Ze szczegółami na temat tej możliwości zapoznasz się pod tym linkiem: https://www.adesa.eu/pl/cms/used-car-transport.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ