Jak wybrać i wymienić filtr powietrza w swoim samochodzie

Nowoczesne samochody naszpikowane są różnego rodzaju elektroniką oraz wyposażeniem, które z pozoru może wydawać się zbędne. Jest jednak szereg rozwiązań, które od lat nie podlegają zmianie i cały czas działają w ten sam sposób. Jednym z takich rozwiązań jest bez wątpienia filtr powietrza, który jest znany w motoryzacji od przynajmniej kilku dekad. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jaka jest rola filtra powietrza, a także jak często i w jaki sposób należy go wymieniać. Właśnie dlatego powstał ten artykuł, w którym nieco przybliżymy Państwu zagadnienia związane z wymianą tego jakże istotne filtra. Gorąco zapraszamy do zapoznania z naszym poradnikiem.

Jak dobrać odpowiedni filtr powietrza?

Dobór odpowiedniego filtra powietrza do naszego samochodu jest kluczowy. Chodzi tutaj nie tylko o jego kształt czy wymiary, ale również formę oraz ilość powietrza, którą jest w stanie przefiltrować. Jeśli filtr będzie mało wydajny, to wpłynie to negatywnie na osiągi naszej jednostki napędowej. Warto więc zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu na to, czy dany produkt jest dedykowany do naszego pojazdu.

Każdy producent samochodu określa parametry filtra, który może trafić do jednostki napędowej. Właśnie w oparciu o te parametry możemy dobierać nowe filtry. Kupując nowy produkt, należy sprawdzić, czy jest on kompatybilny z naszym modelem samochodu oraz jego wersją silnikową.

Gdzie znajduje się filtr powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza zlokalizowany jest pod maską. Najczęściej jest on ukryty w plastikowej obudowie, za pomocą której zasysane jest powietrze do układu dolotowego, które wcześniej przechodzi przez filtr i dzięki temu jest oczyszczone z osadów oraz pyłów, które mogą negatywnie wpływać na kondycję jednostki napędowej. Filtr najczęściej zlokalizowany jest obok samego bloku silnika lub we wnętrzu jego plastikowej obudowy. Obudowa często jest zamykana za pomocą zatrzasków lub śrub, co poprawia jej szczelność i obniża ryzyko przedostawania się do układu zanieczyszczonego powietrza.

Jak wygląda wymiana filtra powietrza?

Wymianę filtra powietrza zaczynamy oczywiście od usunięcia starego filtra. W tym celu należy zlokalizować obudowę filtra oraz dostać się do jej wnętrza. Po tym procesie warto sprawdzić, czy we wnętrzu obudowy nie ma żadnych zabrudzeń, a jeśli takie występują, to powinniśmy ją starannie oczyścić.

Następnym krokiem jest montaż nowego filtra. Podczas jego zakładania należy zwrócić uwagę, by był on zamontowany prawidłowo, a strzałka naniesiona na nim odpowiadała rzeczywistemu kierunkowi przepływu powietrza w stronę silnika. Powinniśmy również upewnić się, że filtr jest zamontowany dokładnie i że nie powstały żadne szczeliny w obudowie.

Ostatnim krokiem wymiany jest złożenie obudowy. Warto na tym etapie zwrócić uwagę na to, by była ona starannie zmontowana i nigdzie nie odstawała żadna jej część. Należy również wykorzystać wszystkie możliwe zatrzaski, zaczepy lub śruby, które pozwalają na jej trwałe zamknięcie. W tych kilku prostych krokach można zawrzeć całą wymianę filtra, która jest jedną z najłatwiejszym czynności serwisowych, jakie należy wykonywać w swoim samochodzie.

Gdzie kupić filtr powietrza do swojego auta?

Jeśli szukacie Państwo filtrów powietrza, to serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tej strony https://www.ucando.pl/k/filtry-powietrza/U0102. Znajdziecie tutaj tysiące produktów, które dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z pełnej oferty sklepu internetowego Ucando.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ