pompa próżniowa do klimatyzacji

Jeżeli prowadzisz zakład, który zajmuje się serwisem układów klimatyzacji, to musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. To pozwoli Ci szybko i sprawnie diagnozować oraz usuwać usterki. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia serwisu klimatyzacji jest pompa próżniowa. Profesjonalny punkt serwisowy nie może poradzić sobie bez tego narzędzia. Dlaczego? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jak wybrać odpowiednią pompę próżniową?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór pomp próżniowych. Wybierając konkretny produkt, powinieneś kierować się układami klimatyzacji, z jakimi będzie współpracować pompa. Zupełnie inne wymagania dotyczą klimatyzacji samochodowej, a inne układów zamontowanych w domach mieszkalnych.

Kupując pompę próżniową, musisz znać kilka parametrów, które określają tego typu urządzenia. Wśród nich najważniejsze są wydajność (mierzoną w m3/h), prędkość pompowania i ciśnienie na wyjściu. Jeśli chodzi o prędkość pompowania, to w przypadku niewielkich układów w zupełności wystarczy wydajność 40 litrów na minutę. Wyższa wydajność znacznie przyspiesza pracę. Niestety jej wzrost przekłada się na większe gabaryty samego urządzenia, a to z kolei utrudnia transport.

W wielu przypadkach najlepszym wyborem będzie pompa dwustopniowa. Wykazuje ona dużo większą wydajność podczas wypompowywania gazu z układu od pompy jednostopniowej. Ponadto pompa dwustopniowa ma większą skuteczność w zakresie usuwania wilgoci z układu.

Wybierając pompę próżniową, powinieneś także zwrócić uwagę na szereg dodatkowych elementów. Wśród nich warto wymienić:

– wakuometr, który pomaga w określeniu stopnia uzyskanej próżni,

– zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem się oleju,

– obudowę ze stopu aluminium, która dzięki wysokiemu przewodnictwu ciepła zapewnia doskonałe chłodzenie układu,

– elastyczne połączenie pomiędzy silnikiem a modułem, które ma wpływ na redukcję hałasu i wibracji podczas pracy urządzenia,

– wymuszony system smarujący,

– zabezpieczenie przed wydmuchem oparów oleju,

– wysoki moment rozruchowy, który zwiększa wydajność pracy pompy.

Jak prawidłowo używać pompy próżniowej?

Podczas użytkowania pompy próżniowej powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad. Przed podłączeniem do prądu i uruchomieniem urządzenia sprawdź, czy jego włącznik jest w pozycji oznaczającej wyłączenie pompy. Nie zapomnij otworzyć kanału wydechu. Pamiętaj także o napełnieniu pompy olejem do poziomu, jaki jest wskazany w instrukcji. Po uruchomieniu pompy zwróć uwagę na działanie urządzenia przez pierwszych kilkadziesiąt sekund. W ten sposób możesz zweryfikować czy pompa pracuje bez zakłóceń i tłoczy gaz w sposób regularny. Podczas pracy pompy musisz kontrolować poziom oleju. Jego niedobór może spowodować, że wytworzona próżnia będzie zbyt mała.

Po zakończeniu pracy nie zapomnij wyłączyć pompę, zakręcić zawór manometrów, odłączyć przewód od przyłącza oraz zakręcić osłonę przyłącza.

Przez cały okres użytkowania musisz dbać o czystość oleju w pompie oraz jego prawidłowy poziom. Pamiętaj, że negatywny wpływ na urządzenie ma nie tylko niedobór, ale także nadmiar oleju.

Wybierając pompę próżniową, warto zajrzeć na stronę climapartner.pl, gdzie znajdziesz duży wybór tego typu urządzeń. Firma ClimaPartner ma ponad 10-letnie doświadczenie w tej branży. Pracujący w niej specjaliści pomogą Ci wybrać urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ