Utrata prawa jazda za jazdę pod wpływem alkoholu – procedura odzyskania dokumentu

Kiedy trzeba ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy? Czy należy zaliczać też kurs jazdy? Czy badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy po użyciu alkoholu są obowiązkowe? Tego dowiesz się z lektury niniejszego wpisu.

Ponowny egzamin na prawo jazdy – kiedy trzeba go zdawać?

To, czy kierowca musi będziemy musieli zdawać poi raz kolejny egzamin państwowy na prawo jazdy, będzie zależeć od tego, na jaki czas prawo jazdy zostało odebrane przez sąd. Jeżeli sąd orzekł utratę prawa jazdy na okres dłuższy niż rok, wtedy ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy (zarówno teoretycznego jak i praktycznego) będzie konieczne. Jeżeli okres utraty uprawnień jest krótszy, wtedy po upływie określonego przez sąd terminu, wystarczy jedynie dopełnić kilku formalności. Należy wtedy, w starostwie powiatu miejsca zamieszkania (lub urzędzie miasta – jeżeli mieszka się w mieście na prawach powiatu), złożyć odpowiedni wniosek, do którego trzeba dołączyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub/i orzeczenie psychologiczne, o ile taki obowiązek został nałożony.

Jeżeli prawo jazdy zostało nam odebrane na okres dłuższy niż rok, wtedy procedura jest bardziej skomplikowana. Po upływie okresu na jaki dokument został nam odebrany, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu w celu wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę (tzw. PKK). Wcześniej należy pozytywnie przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero po otrzymaniu tego dokumentu, można dopiero zapisać się na egzamin teoretyczny i praktyczny. Egzamin należy zdawać osobno na każdą kategorię prawa jazdy, jaką się posiada. Nie ma obowiązku jednak ponownie zaliczać kursów. Zarówno za egzaminy jak i badania lekarskie należy uiścić opłatę

Powiązany artykuł https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/ponowny-egzamin-na-prawo-jazdy-po-alkoholu/

Na czym polegają badania lekarskie po utracie prawa jazdy?

Każda osoba, która utraciła prawo jazdy na skutek jazdy pod wpływem alkoholu, musi przejść badania lekarskie oraz psychologiczne, Na takie badanie kieruje sąd. Należy się na nie zgłosić w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na takie badanie, a w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na badanie przedstawić staroście odpowiednie orzeczenie lekarskie lub/i psychologiczne.

Badania lekarskie polegają na ogólnej ocenie medycznej kondycji organizmu badanego. Oprócz ogólnego wywiadu, badania ciśnienia i wzroku, osobie badanej pobierany jest mocz oraz krew, na podstawie których robi się między innymi tzw. próby wątrobowe, które sprawdzają stopień uszkodzenia wątroby. Badanie lekarskie kosztuje 200 zł.

Badanie psychologicznie ma na celu przede wszystkim ocenę sprawności psychicznej kierowcy. Sprawdzana jest osobowość kierowcy, jego pamięć, spostrzegawczość oraz umiejętność utrzymania uwagi. Oprócz tego, przeprowadzone są psychotesty, które mają sprawdzić czy kierowca nie wsiądzie już za kółko po alkoholu. Cena badania psychologicznego wynosi 150zł.

Od negatywnego wyniku badania lekarskiego lub/i psychologicznego można się odwołać w ciągu 14 dni. Należy wówczas złożyć wniosek do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy o ponowne przeprowadzenie badania.

Blokada alkoholowa, czyli jak odzyskać prawo jazdy przed terminem

Od jakiegoś czasu istnieje w polskim prawie rozwiązanie pozwalające na odzyskanie prawo jazdy wcześniej niż ustalił to sąd. Można to zrobić poprzez założenie na auto blokady alkoholowej, która uniemożliwia kierowanie pojazdem kierowcy po przekroczeniu 0,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Możemy wystąpić do sądu o umożliwienie prowadzenia auta z blokadą samochodową, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:

  • zakaz prowadzenia pojazdów był już wykonywany przez połowę orzeczonego okresu, a przypadku dożywotniego zakazu – po 10 latach;
  • postawa oraz dotychczasowe zachowanie podczas wykonywania zakazu uzasadniają przekonanie, że gdy będziemy prowadzić samochód ze wspomnianą blokadą, nie będzie my zagrażać bezpieczeństwu.

Więcej informacji na ten temat w serwisie Adwokat24h.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ