Wypadki drogowe to zmora współczesnego świata, który znalazł panaceum na większość chorób, jeszcze kilka wieków temu dziesiątkujących ludzką populację, jednak stworzył sporo nowych niebezpieczeństw, które czyhają na nasz gatunek każdego dnia. Wypadki na drodze spowodowane są najczęściej przez nieuwagę uczestników ruchu drogowego (w tym pieszych), dlatego w tym artykule postaramy się podpowiedzieć jak poprawić widoczność na drodze i zminimalizować ryzyko wypadków?

Widoczność po zmroku

Wypadki bardzo często są spowodowane tym, że kierowcy mają zbyt krótki czas na reakcje. Po zmroku sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, ponieważ widoczność znacznie się pogarsza. O ile samochody powinny być oświetlone zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego, a każdy pojazd ich nieprzestrzegający, niedopuszczony do uczestnictwa, o tyle sytuacja gorzej wygląda w przypadku osób poruszających się pieszo. Jak wykazują statystyki, to oni bardzo często są sprawcami dużej liczby kolizji. Pozostaje pytanie: jak poprawić widoczność na drodze będąc pieszym użytkownikiem ruchu?

Bransoletki odblaskowe

Popularnym sposobem w ostatnim czasie są specjalne paski odblaskowe, które na całe szczęście znalazły uznanie zarówno wśród ludzi poruszających się „na nogach”, jak i rowerzystów, rolkarzy i wszystkich tych, którzy wykonują swoje aktywności w pobliżu dróg. Takie paski można przyczepić do torby, plecaka, owinąć wokół ręki lub nogi. Bransolety pokryte są specjalną odblaskową powierzchnią, dlatego jeżeli znajdzie się ona w zasięgu promieni emitowanych przez światła samochodu, daje od razu znać kierowcy o zbliżającej się przeszkodzie. Nieco mniej popularną praktyką jest noszenie specjalnych odblaskowych koszulek, aczkolwiek jest to również bardzo dobra metoda, z tym że niektórzy odrzucają ją ze względu na wątpliwą estetykę.

Kierowco samochodu!

Jeśli chodzi o rowerzystów to powinni oni być wyposażeni nie tylko w odblaskowe opaski, ale również w pełnoprawne światła przednie i tylne, które zarówno poprawią ich widoczność, jak i sprawią, że oni sami będą lepiej dostrzegalni. Kierowcy pojazdów mechanicznych na drodze również powinni nie zapominać o tym, że w ruchu uczestniczą osoby niezmotoryzowane. Mamy nadzieję, że ten artykuł dotyczący tego: jak poprawić widoczność na drodze, będzie dobrą podpowiedzią odnośnie bezpieczeństwa i sprawi, że liczba wypadków z udziałem pieszych, rowerzystów itp. będzie mniejsza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ