Jakie są etapy regeneracji turbosprężarek?

Regeneracja turbosprężarki nie jest łatwą czynnością, a kluczem do jej sukcesu jest dokładność wykonywanych działań. Pozwala wydłużyć żywotność turbiny, poprawić sprawność jej działania oraz wykryć przyczynę awarii. Poniżej omówienie najważniejszych etapów, które wchodzą w zakres regeneracji turbosprężarki.

Etap pierwszy: demontaż uszkodzonej turbosprężarki

Uszkodzoną turbinę należy wymontować z pojazdu, aby poddać ją czynnościom naprawczym. Od demontażu urządzenia rozpoczyna się regeneracja turbiny ford focus.

Etap drugi: rozmontowanie turbosprężarki

Urządzenie jest rozkładane na części i podzespoły po to, aby móc poddać je dokładniejszej kontroli i poznać przyczynę awarii. Wśród najczęstszych przyczyn usterki znajdują się aspekty takie jak zbyt niski poziom oleju lub jego słaba jakość, niedrożność kanalików (oraz związany z tym problem z doprowadzeniem oleju do turbosprężarki), zanieczyszczenie wirnika łopatek oraz zbyt gwałtowny sposób prowadzenia pojazdu.

Etap trzeci: dokładne czyszczenie

Do starannego wyczyszczenia turbosprężarki stosuje się myjki ciśnieniowe oraz profesjonalne środki czyszczące. Czysta powierzchnia ułatwia zdiagnozowanie głównego problemu, związanego z działaniem urządzenia.

Etap czwarty: kontrola wszystkich punktów pomiarowych i diagnoza przyczyny usterki

Na typ etapie specjalista sprawdza, co przyczyniło się do awarii urządzenia oraz podejmuje decyzję, czy niezbędna jest regeneracja turbosprężarki, czy też jej stan jest na tyle zły, że konieczna jest jej całkowita wymiana na nową.

Etap piąty: wyważanie wirnika turbosprężarki

Po zdiagnozowaniu przyczyny usterki następuje wyważenie wirnika turbosprężarki. Do tego celu stosuje się maszynę doważającą, dzięki czemu wychodzi na jaw jej ewentualne niedoważenie oraz możliwa jest poprawa tego parametru poprzez poprawne ustawienie koła turbiny oraz koła sprężarki. Wyważenie sprzyja również kontroli szczelności turbiny.

Etap szósty: złożenie turbiny przy użyciu nowych części

Podczas regeneracji urządzenia wymienia się te części, które uległy całkowitemu wyeksploatowaniu. Po tej czynności turbina jest wyposażona w nowe łożyska, pierścienie oporowe, uszczelni i odrzutniki olejowe, dzięki czemu działa wydajniej i sprawniej.

Etap siódmy: montaż zregenerowanej turbiny w pojeździe

Ostatnim etapem zamykającym pracę jest zamontowanie sprawnego urządzenia w aucie, a także wyregulowanie zaworu sterującego. Warsztat, który przeprowadza prace, na przykład ten https://turbor.mielec.pl/ powinien wystawić na koniec kartę gwarancyjną, protokół wyważenia końcowego oraz instrukcję montażu dla użytkownika. W ten sposób odnowiona część charakteryzuje się pełną sprawnością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamochodowe opony na lato
Następny artykułPopularność aut marki Toyota
Redakcja ASmoto.pl

Motoryzacja uzależnia, mnie na pewno! Od lat pasjonat, a od niedawna rajdowiec amator.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ