Opony motocyklowe

Wielu właścicieli motocykli staje przed tym samym problemem, jakim jest zakup opon do swojej maszyny. Zadanie to jest szczególnie trudne dla osób początkujących, które opony kupią po raz pierwszy. Niezależnie od twojego doświadczenia w kierowaniu motocyklem, warto wybierać opony wysokiej jakości, a zarazem atrakcyjne cenowo. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób przygotowujących się do pierwszego zakupu opon motocyklowych. Dowiesz się jakimi kryteriami należy kierować się, dobierając ogumienie, jakie rodzaje opon znajdziesz w sklepach oraz które modele warto polecić.

Opony dobrze dobrane – czyli jakie? Przegląd najważniejszych kryteriów doboru opon motocyklowych

Ogumienie pełni kluczową rolę w codziennym użytkowaniu motocykla. Wbrew pozorom, wśród dostępnych opon znajdziesz rozmaite produkty różniące się choćby takimi parametrami jak szerokość, indeksy, profil. Do konkretnego modelu motocykla należy dobierać dedykowane do niego opony. Najlepiej, kierować się parametrami używanych dotychczas opon. Jak sprawdzić ich dane? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na informacje podane na ich ściance bocznej.

Dostępne opony motocyklowe można podzielić na 3 główne kategorie. Do pierwszej zaliczają się opony diagonalne, stosowane na rozmaitych modelach motocykli. Drugą kategorię tworzą opony diagonalne opasane. Ostatnia kategorie to opony radialne, dedykowane dla motocykli ciężkich oraz niezwykle szybkich.

Pod względem konstrukcyjnym, opony mogą różnić się także innymi parametrami. Wymienić należy przede wszystkim profil danej gumy, jej szerokość, maksymalną prędkość, średnicę i indeks nośności. Informacje te powinny być podane dla każdego konkretnego modelu opony na jej ściance bocznej.

Jak ocenić sprawność opony? Wiek i miejsce produkcji oraz inne ważne informacje

Wiek danej opony ma wpływ na jej podstawowe parametry jezdne. Dlatego przed zakupem jakiejkolwiek opony – a szczególnie w przypadku wyboru opony używanej – należy skontrolować jej wiek. Zasada oceny wieku opony jest dość prosta. Wystarczy zwrócić uwagę na rząd cyfr podanych na ściance danej opony, występujących po skrócie DOT. Ten kilkucyfrowy kod będzie oznaczał rok produkcji oraz tydzień, w którym opona opuściła fabrykę. Przykładowo: 2412 oznacza, że dana opona została wyprodukowana w 24 tygodniu, 2012 roku.

W tym samym miejscu powinny być również umieszczone informacje dotyczące miejsca produkcji (a dokładnie: kraju, w którym powstała). Niekiedy znajdziesz także informacje dodatkowe – na przykład, czy jest to opona bezdętkowa, czy dętkowa, w jakim kierunku opona powinna zostać zamontowana.

Optymalny stosunek jakości do ceny – czyli jak znaleźć opony skrojone do twoich potrzeb

Wśród opon uważanych za najkorzystniejsze znajdują się modele marki Michelin, w tym Pilot Power, dostępne pod linkiem: https://skyseba.pl/pilot-power. Są to opony wysoce profesjonalne, dedykowane zarówno do jazdy szosowej jak i turystycznej. Wyposażone są w specjalnie zaplanowane rowki, których wydłużony kształt sprzyja sprawnemu odprowadzaniu wody. Opony te są dostępne w wielu rozmiarach, zarówno na przednie jak i tylne koło. Najkorzystniej cenowo wypadają gotowe zestawy, pozwalające obniżyć wysokość zapłaty za poszczególną oponę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ