Porady dla sprzedawcy auta ze świeżo wykupionym OC

Zdarza się, że konieczność pokrycia kosztu składki OC wypada tuż przed sprzedażą samochodu. Sprawia to, że opłacasz ochronę pojazdu, który wkrótce nie będzie w Twoim posiadaniu. Czy istnieje szansa, że po podpisaniu umowy odzyskasz pieniądze? Dowiedz się wszystkiego o wypowiedzeniu OC oraz poznaj sposoby na zwrot pieniędzy.

Kto może wypowiedzieć umowę OC?

W świetle przepisów prawo do wypowiedzenia OC – jak również każdego innego ubezpieczenia komunikacyjnego – ma wyłącznie bieżący właściciel pojazdu. Najczęściej jest on jednocześnie osobą, która wykupiła ochronę, lecz nie zawsze.

Kiedy sprzedajesz samochód, masz obowiązek przekazania go nabywcy wraz z kompletem dokumentów. Musi też mieć ważną polisę OC. Jeśli termin opłaty składki wypada tuż przed podpisaniem umowy, przelewu dokonujesz jeszcze Ty. Pozornie jesteś w takiej sytuacji stratny. Ale czy na pewno? Sprawdź: Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?.

Jakie prawa ma kupujący?

Prawem kupującego pojazd mechaniczny jest korzystanie z zastanego OC aż do końca opłaconego okresu ochronnego. Ubezpieczenie ma pełny zakres – taki sam, jak gdybyś wykupił je samodzielnie. Chroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną w przypadku doprowadzenia do szkody drogowej. Z kolei poszkodowanym umożliwia szybkie otrzymanie pieniędzy na leczenie, naprawę auta czy inne usługi (holowanie, przegląd samochodu, postój na parkingu strzeżonym).

Jakie prawa ma kupujący

Jednocześnie nabywcy przysługuje prawo do zrezygnowania z OC po poprzednim właścicielu. Może to zrobić w dowolnej chwili. Ale uwaga: po miesiącu ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i jeżeli cena okaże się wyższa z uwagi na mniejszą liczbę przysługujących nabywcy zniżek, będzie musiał dopłacić różnicę.

Jakie prawa i obowiązki ma sprzedający?

W ciągu czternastu dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży udaj się do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiłeś polisę. Poinformuj o zbyciu pojazdu i pokaż oficjalny dokument: umowę sprzedaży (innym dokumentem poświadczającym zbycie jest np. akt darowizny). Dzięki temu krokowi ubezpieczyciel dezaktywuje funkcję automatycznego przedłużania polisy.

Co by się stało, gdybyś zaniechał poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży auta? Wraz z końcem ochrony ubezpieczenie przedłużyło by się na kolejny rok, a opłatą za składkę zostalibyście obciążeni po równo Ty (jako właściciel polisy) i nowy właściciel pojazdu.

Jakie prawa i obowiązki ma sprzedający

Co zrobić, by odzyskać pieniądze za OC?

Nie masz prawa do złożenia wypowiedzenia OC sprzedawanego samochodu, więc niemożliwe jest odzyskanie pieniędzy w tradycyjny sposób. Istnieją jednak dwie metody, dzięki którym otrzymasz zwrot za niewykorzystany okres ochrony.

1. Umów się z kupującym, że po podpisaniu umowy złoży wypowiedzenie OC. Ma na to 30 dni (pamiętaj, że Tobie na poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu auta przysługuje 14 dni). Kiedy tego dokona, na podane przez Ciebie konto bankowe wpłynie kwota odpowiadająca okresowi niewykorzystanej ochrony OC.

2. Nabywca może chcieć korzystać z OC do końca okresu, za który zapłaciłeś. Co wtedy? Najlepiej sam oblicz kwotę odpowiadającą okresowi niewykorzystanej ochrony i dolicz ją do ceny pojazdu. To rozwiązanie rozsądne i sprawiedliwe dla obu stron.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ