Myjnie bezdotykowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców, którzy lubią mieć wpływ na wygląd swojego samochodu.
Wystarczy znaleźć miejsce pod taką inwestycję, postawić kilka stanowisk i pieniądze zaczynają zarabiać się same. Bo myjnie bezdotykowe w zasadzie są bezobsługowe. Oczywiście jeśli nie chce się tracić klientów, warto na bieżąco nadzorować pracę maszyn, usuwać usterki i przede wszystkim nie oszczędzać na środkach czyszczących, bo na to zwracają uwagę kierowcy.
Pracownicy
Myjnia bezdotykowa nie wymaga stale obecnego pracownika, więc jeden koszt odchodzi na starcie. Zamiast osoby, która będzie rozmieniała pieniądze klientom, można wstawić automatyczną rozmieniarkę. Koszt takiego urządzenia to około cztery tysiące złotych. Zamiast pracownika do ochrony można zainstalować monitoring i tu w zależności od jakości sprzętu można wydać między kilkaset a kilkanaście tysięcy złotych. Im lepsze kamery, tym droższe.
Koszty wstępne i comiesięczne
Ciężko dokładnie oszacować koszty założenia tego typu działalności, jednak pewne jest, że potrzebna jest działka pod inwestycję. Gdy już ją kupimy (lub wydzierżawimy) i otrzymamy stosowne pozwolenia, można budować myjnię. Koszt takiej inwestycji na cztery stanowiska to około 400 tysięcy złotych i jest to największy wydatek, jaki poniesiemy zakładając tego typu działalność.
Trzeba też pamiętać, że po wybudowaniu myjni bezdotykowej i jej otwarciu, co miesiąc będą pojawiały się koszty prądu, wody, prace konserwatorskie czy środki czystości to wszystko powinno kosztować około trzech tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo koszt jednej minuty mycia samochodu to około czterdziestu groszy.
Warto od początku przejrzeć oferty różnych firm, by wybrać najlepszą. Nie powinno oszczędzać się na początku inwestycji, bo awaryjność urządzeń będzie właściciela ciągnąc po kieszeni później cały czas.
Dobry odkurzacz, myjka ciśnieniowa i przynajmniej trzy, cztery stanowiska to absolutna konieczność, by klienci chętnie wracali.
Dofinansowanie
Można też pokusić się o dotację unijną. Niektórym przedsiębiorcom udaje się uzyskać nawet 800 tysięcy złotych na otworzenie takiej myjni bezdotykowej.
Zwrot z inwestycji
Według opinii Internautów myjnia zwraca się mniej więcej po 1,5-2 lat. W zależności oczywiście od kwoty inwestycji. Niektórym ciężko nawet po dziesięciu latach mówić o jakimkolwiek zwrocie z inwestycji, a można też zbankrutować. Jak w każdym biznesie, bo nie ma co ukrywać: biznes to ryzyko zawsze!