Sprężyny obniżające – co warto wiedzieć przed zakupem?

0
1449

Dobrze prezentujący się samochód to wizytówka wielu mężczyzn. Nie powinno to dziwić – samochód to dla wielu facetów nie tylko pojazd służący do przemieszczania się, ale także sposób na wyrażenie ich osobowość. Wśród popularnych form ingerencji w wygląd i konstrukcję samochodu, wymienić należy między innymi obniżanie poziomu jego zawieszenia. Efekt obniżonego zawieszenia można uzyskać w różnoraki sposób, jednak jednym z najchętniej wykorzystywanych jest – zastosowanie sprężyn obniżających. Zapraszamy do lektury w trakcie której podpowiemy – dlaczego warto korzystać ze sprężyn obniżających oraz w czym tkwi ich wyjątkowość.

Sprężyny obniżające – tani sposób na poprawę wyglądu samochodu

Zgodnie z powszechnie podzielaną opinią, ingerencja w zawieszenie samochodu jest droga i pozwolić na nią mogą sobie jedynie osoby majętne. Oczywiście, przekonanie to jest błędne, gdyż wiele osób decyduje się na obniżenie poziomu zawieszenia za pomocą właśnie sprężyn obniżających. Koszt ich zakupu jest stosunkowo tani i wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Oczywiście, znajdziemy sprężyny różnej jakości – co przekłada się również na ich cenę.

Dlaczego decydujemy się na zastosowanie sprężyn obniżających? Przede wszystkim należy wskazać na korzyści wizualne, które wynikają z takiej ingerencji w konstrukcję samochodu – najważniejszą jest oczywiście obniżeniu prześwitu pomiędzy nadkolem i felgą. Obniżenie zawieszenia wpływa również pozytywnie na komfort jazdy – punkt ciężkości samochodu zostaje obniżony, a kąt nachylenia karoserii zmniejsza się. W rezultacie samochód jest bardziej stabilny podczas jazdy i bezpieczniejszy. Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji jak przyspieszenie, zakręcanie lub nagłe hamowanie.

Samochód, w którym zainstalowano sprężyny obniżające, nie tylko wygląda bardziej sportowo, ale również zachowuje się niczym samochód sportowy. Zgodnie z opinią wielu amatorów tuningu – sprężyny samochodowe to pierwszy krok do uczynienia ze swojego pojazdu prawdziwie sportowej maszyny.

Sprężyny obniżające dobrej jakości

W przypadku sprężyn obniżających, zauważamy wyraźną zależność pomiędzy ceną a jakością. Oczywiście – im wyższa cena, tym lepszej jakości będą dane sprężyny. Warto o tym pamiętać, gdyż na rynku znajdziemy zarówno tanie sprężyny chińskie, jak i te lepszej jakości.

Do najbardziej wytrzymałych i odpornych należą sprężyny produkowane ze specjalnych stopów stali (hf). Sprężyny takie są również bardziej żywotne – zgodnie z opinią specjalistów, mogą działać bezproblemowo nawet 2 lub 3-krotnie dłużej niż sprężyny zwykłe.

Szczególnie warte polecenia są sprężyny pro-kit, które pozwalają na obniżenie środka ciężkości danego pojazdu nawet o 4 cm. Sprężyny te stosowane są z dużą pomyślnością na całym świecie. Nadają się do połączenia z seryjnymi amortyzatorami. Ich zastosowanie gwarantuje zachowanie optymalnego odstępu pomiędzy oponami oraz nadkolem, który w wielu przypadkach mógłby osiągnąć nadmierny rozmiar.

[Głosów:6    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ