klimatyzacja

System klimatyzacji samochodowej to niezwykle ważne udogodnienie w czasie podróży. Jej obecność docenią wszyscy kierowcy, którym zdarzyło się utknąć latem w korku lub po prostu wsiąść do przesadnie nagrzanego pojazdu. Dzięki zastosowaniu systemu klimatyzacji powietrze wewnątrz kabiny jest na bieżąco odświeżane i schładzane. Niestety używanie klimatyzacji niesie ze sobą także szereg obowiązków – jesteśmy odpowiedzialni za jej regularne serwisowanie, a tym samym, za jej stan i sprawność działania. Zaniedbana klimatyzacja może stać się środowiskiem sprzyjającym mnożeniu się niepożądanych i szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i grzybów.

Kiedy przeprowadzać kontrolę systemu klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa to system, który należy regularnie poddawać kontrolom. Zaleca się, by czynić to przynajmniej raz do roku. Okresem szczególnie zalecanym do przeprowadzania kontroli jest wiosna. Wówczas, po jesienno-zimowej przerwie uruchamiamy klimatyzację na nowo. Zalegające w niej zabrudzenia mogą wówczas wydostawać się na zewnątrz układu, zanieczyszczając dodatkowo powietrze.

Ponadto, kontrolę systemu klimatyzacji samochodowej warto przeprowadzać za każdym razem, gdy mamy podejrzenia, że coś może być nie tak, jak powinno. O jakich sytuacjach mowa?

Po czym rozpoznać awarię systemu klimatyzacji samochodowej?

Przede wszystkim – gdy z układu wydobywają się nieprzyjemne zapachy, takie jak odór stęchlizny, zgnilizny lub inne niezbyt zachęcające aromaty. Mogą one świadczyć o rozwijających się wewnątrz układu koloniach pleśni, grzybów, bakterii i innych. W takim wypadku należy jak najprędzej poddać samochód specjalnemu rodzaju serwisowania – nazywanym odgrzybianiem klimatyzacji.

Inną sytuacją, mogącą świadczyć o wystąpieniu problemów z klimatyzacją są wydobywające się z wewnątrz odgłosy. Mowa o takich dźwiękach jak szmery, trzaski lub delikatnie stuknięcia. Mogą one świadczyć zarówno o rozszczelnieniu się układu, jak i poszczególnych tworzących go elementów.

Nieefektywna praca systemu klimatyzacji również może świadczyć o obecnych w jego strukturze problemach. Najczęściej jest symptomem nieszczelności, przez którą wydostaje się na zewnątrz nadmiar czynnika chłodniczego. Również inne problemy mogą jednak doprowadzić do obniżenia sprawności układu.

Niewystarczająca siła podmuchu to ostatni symptom, o którym pragniemy opowiedzieć. Jeśli z układu wydobywa się minimalny podmuch, lub nawet został on całkowicie zahamowany – może to świadczyć o problemie z działaniem filtru, a dokładnie – o jego zapchaniu.

Gdzie szukać pomocy z zakupem nowych elementów układu klimatyzacji?

Jeśli okazało się, że Twój system klimatyzacji uległ awarii, wówczas konieczny może być zakup odpowiednich części. Wszystkim poszukującym pomocy w tej sprawie, polecamy zapoznać się z ofertą France Auto, w której znajdują się części do samochodów francuskich, części do układów klimatyzacji oraz chemia przeznaczona do ich okresowego czyszczenia.

Oferta France Auto jest bardzo szeroka i korzystają z niej zarówno prywatni odbiorcy, jak i właściciele warsztatów samochodowych, firm montażowych oraz wielu innych. W ofercie tego przedsiębiorstwa możemy odnaleźć sprzęty i akcesoria odpowiadające naszym potrzebom. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ