Każdy motocyklista wie, że o akumulator trzeba dbać. Ta właśnie troska skutkuje przedłużeniem jego trwałości. W przypadku każdego jednak akumulatora, choćby najlepszego, w końcu przyjdzie czas jego wymiany. Obecnie wybór akumulatorów na rynku jest tak wielki, że wybór najlepszego modelu wcale nie jest tak prosty, zwłaszcza dla mniej zorientowanych w temacie motocyklistów. Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o akumulatory motocyklowe?

Tanio i ekonomicznie

Standardem, jeszcze do niedawna najpopularniejszym, są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich główną zaletą jest niewielka cena, co może okazać się bardzo ważne przy ograniczonym budżecie. Jednak te modele akumulatorów mają też swoje wady. Przede wszystkim, są dość duże i ciężkie, szybko też się rozładowują przy dłuższym czasie bez jeżdżenia. Warto też pamiętać, że w ich przypadku konieczne jest regularne doglądanie płynu elektrolitowego i uzupełnianie go. Wykonuje się to przy użyciu wody destylowanej. Konieczność jej dolewania spowodowana jest parowaniem wody z płynu, co odsłania płytki ołowiowe. Kiedy gęstość roztworu spadnie poniżej dopuszczalnej normy, konieczna jest wymiana akumulatora.

Chociaż popularność akumulatorów tego typu obecnie spada na rzecz bardziej zaawansowanych modeli, wciąż mają one wierne grono użytkowników – koneserów starszych modeli i mniej wymagających kierowców.

Akumulatory żelowe

Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych i, nie ma co ukrywać, najlepszych, rodzajów akumulatorów. Cieszy się on wciąż rosnącą popularnością w gronie motocyklistów. Warto jednak dodać, że zaawansowanie technologiczne ma swoją cenę – ten typ akumulatora jest nieco droższy. Czy rzeczywiście jest też najlepszy?

Tajemnica akumulatorów żelowych tkwi w tym, że elektrolit w nich zastosowany zagęszczony jest żelem krzemionkowym. Takie rozwiązanie znacznie poprawia parametry akumulatora, zwłaszcza jeśli chodzi o jego pojemność, głębokość rozładowania oraz tolerancję dla przechyłu.

Co bardzo ważne dla sezonowych motocyklistów, akumulatory żelowe rozładowują się bardzo powoli i można pozostawić je bez opieki na nawet cztery miesiące. Oznacza to, że w czasie zimy wystarczy jedno ładowanie, by aż do wiosny zachować akumulator w dobrej kondycji.
Ponadto, akumulator tego typu można montować nawet pod kątem dziewięćdziesięciu stopni i posiada on nieporównywalnie większą moc.

Akumulator AGM

Jest to technologia, dzięki której uzyskuje się akumulator szczelnie zamknięty. Osoby zdecydowane na ten wariant, muszą wiedzieć, że występuje on w dwóch rodzajach.

Po pierwsze, na rynku można kupić akumulator, który jest fabrycznie zalany elektrolitem i szczelnie zamknięty.

Drugą opcją jest wybranie akumulatora o konstrukcji suchodoładowanej. Oznacza to, że tego typu baterię należy samodzielnie zalać przy pomocy dołączonych do zestawu pojemników z elektrolitem. Ten wariant akumulatora ma podobne właściwości co baterie zalane już na etapie fabrycznym, wykazuje jednak nieco mniejszą tolerancję na przechyły.

Ładowarki akumulatorowe

Każdy motocyklista wie, że zima jest bardzo ciężkim czasem dla akumulatora. Dlatego warto zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednią ładowarkę. Zapobiegnie ona rozładowaniu akumulatora poniżej poziomu, w którym będzie nadawał się już tylko do wymiany. Ładowarki najnowszej generacji posiadają czujniki, dzięki którym same odłączają się po naładowaniu akumulatora. Dla użytkownika jest to wygoda, ponieważ nie musi on stale kontrolować stanu ładowania. A przeładowanie może skończyć się nawet wybuchem, więc mowa tu o naprawdę poważnych konsekwencjach.

Akumulator żelowy renomowanej firmy Moretti YTX9-BS

Jest to akumulator z wyższej półki, chociaż nie odznacza się szczególnie wysoką ceną. Jego pojemność jest o wiele większa, niż standardowego akumulatora kwasowego. Ten model można montować w dowolnej pozycji, charakteryzuje go też długa żywotność – oczywiście, przy odpowiedniej trosce. Posiada certyfikat jakości i roczną gwarancję producenta. To model z pewnością warty zauważenia.

Standardowy akumulator WM 12N5-3B

Do zestawu dołączony jest elektrolit, którym należy zalać akumulator przed jego użyciem – to bardzo ważne i nie wolno o tym zapomnieć pod żadnym pozorem. Bardzo istotne jest to, że model ten łączy ze sobą korzystną cenę i najnowszą technologię, przez co użytkownik otrzymuje wysokiej jakości akumulator bez rujnowania swoich finansów.

Akumulator żelowy Moretti YTX7A-BS

Akumulator żelowy w bardzo dobrej i przystępnej cenie, na kieszeń każdego motocyklisty. Uznana firma gwarantuje otrzymanie produktu najwyższej jakości, spełniającego wszelkie standardy i wymagania nawet zaawansowanych motocyklistów. Ten produkt charakteryzuje się długą żywotnością i wysoką pojemnością. Warto więc przynajmniej zastanowić się nad jego zakupem.

Podsumowując, producenci oferują obecnie naprawdę szeroki wybór akumulatorów. Warto znać się na tym chociaż trochę, by nie błądzić w gąszczu ofert jak dziecko we mgle. Podkreślić jednak należy, że nawet najlepszy model baterii zda się na niewiele, jeśli nie będzie się o niego odpowiednio dbać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ