Skórzana czy tekstylna

Początek sezonu motocyklowego to czas przeglądu, a niekiedy wymiany swojej odzieży na jednoślady. Być może będziesz potrzebować między innymi nowej kurtki motocyklowej. W tym tekście przedstawimy cechy oraz najważniejsze różnice między kurtką skórzaną a tekstylną.

Dobór odpowiedniej odzieży motocyklowej jest ważny z kilku względów. Po pierwsze, pełni ona rolę ochronną przed wiatrem, deszczem, piaskiem, słońcem, owadami i wszystkim, na co narażone jest ciało motocyklisty podczas jazdy. Druga sprawa to zabezpieczenie przed skutkami ewentualnego upadku. Jeżeli zdarzy Ci się wycierka po różnej nawierzchni, to kurtka czy spodnie przyjmą na siebie siłę tarcia i ochronią skórę przed poważnymi ranami. Oczywiście aspekt wizualny też jest ważny, bo kto z nas nie chce prezentować się na motocyklu modnie i stylowo?

Aby odzież motocyklowa pełniła swoje funkcje, niezbędne jest dobre dopasowanie i wybór materiału, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Postaramy się wskazać, kiedy lepiej kupić skórę, a kiedy kurtkę tekstylną.

Skórzana kurtka – mocna i ciężka

Kurtki motocyklowe wykonane ze skóry to ciężkie ubrania. Te motocyklowe powinny być wykonane z litej skóry bydlęcej, która zagwarantuje najwyższą jakość noszenia. Dodatkowo mogą posiadać materiałowe wstawki oraz kieszenie. Motocyklowe kurtki skórzane muszą mieć też wszyte protektory albo posiadać specjalne wnęki do ich umieszczenia. Inaczej nie spełnią swojej roli w stu procentach.

Ich wytrzymałość jest bardzo duża, stąd odporne są na liczne upadki czy zadrapania. Świetnie ochronią więc przed otarciami w przypadku wywrotki. Skórzane kurtki wyglądają też bardzo efektownie i pasują do amerykańskiego stylu motocykli cruiser czy chopper. Będą dobrym rozwiązaniem w mieście czy na krótkie trasy motocyklowe. Bardziej dopasowany krój tej kurtki chętnie wykorzystują też kierowcy motocykli sportowych.

Pamiętaj jednak, że skóra nie jest tak dobrze wentylowana jak kurtka tekstylna. Co więcej, jej ciężar może utrudniać jazdę – szczególnie początkującym motocyklistom. Na pewno kurtka z litej skóry jest też droższa niż jej tekstylny odpowiednik – wynika to z ceny materiału, który wykorzystano do jej produkcji.

Kupując skórzaną kurtkę trzeba zwrócić uwagę na jej wykonanie. Na przykład kurtki Rebelhorn zrobione są z wysokiej jakości skóry, która nie pozwoli na przemieszczenie się protektorów nawet w momencie upadku. Dodatkowo masz pewność, że wysokiej jakości ubrania odpowiednio dopasują się do Twojego ciała i będą długo służyć Ci w trasie.

Może jednak tekstylna kurtka?

Tekstylne kurtki motocyklowe cieszą się szczególnym uznaniem wśród motocyklistów wybierających się w dłuższe trasy. Tego typu odzież wykonana jest z różnej mieszaniny poliestrów, odpornych na przemakanie i wiatr. Świetnie chroni przed różnymi warunkami atmosferycznymi, ma też wyjątkową wentylację. Odzież tekstylna nie jest jednak tak wytrzymała jak skóra. Podobnie jak przy kurtkach skórzanych, koniecznie powinna posiadać wbudowane protektory.

Ze względu na jej wygodę i skuteczną ochronę przed wiatrem, polecana jest kierowcom motocykli turystycznych, którzy wybierają się w dłuższe trasy. Niekiedy sprawdzi się również u początkujących, którzy nie mogą przeznaczyć większych środków na zakup dobrej skóry motocyklowej. Kupując kurtkę tekstylną, zwróć uwagę na jakość materiału, podszycie, liczbę i jakość zamków oraz dopasowanie do ciała. Przykładowo kurtki Ozone wykonane są tak, aby jak najlepiej ułożyć się na motocykliście, nie krępując jego ruchów.

Dobrze dopasuj rozmiar!

Niezależnie czy kupujesz kurtkę skórzaną, czy tekstylną, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego rozmiaru. Twoje nowe ubranie nie może być ani za duże, ani za małe, żeby z jednej strony nie krępowało Twoich ruchów podczas jazdy, a z drugiej, żeby przylegało do korpusu i dobrze chroniło podczas ewentualnego upadku. Przed zakupem dokładnie się zmierz i na tej podstawie możesz zakupić nowy produkt.

Zapewniamy, że dobrze dobrana kurtka motocyklowa będzie jednym z Twoich najlepszych przyjaciół podczas wypadów motocyklowych – niezależnie od tego, czy będziesz poruszał się po mieście, czy w dłuższej trasie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ