Wybierając się z rodziną na dłuższe zimowe wakacje, a w szczególności na dłuższą trasę musimy pamiętać o kliku ważnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo. Może być one zapewnione, jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie naszego samochodu, a także siebie jako kierowcy. Wszystko po to, by komfortowo dotrzeć do celu.

O czym pamiętać wybierając się w podróż autem z naszą rodziną?

Trudne, zimowe warunki na drodze wymagają od kierowcy większego skupienia i czujności podczas jazdy, a także szczególnej ostrożności wobec innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy naszym autem a samochodem poprzedzającym. Kiedy planujemy dłuższą podróż wsiadajmy do auta będąc wypoczętym i koniecznie róbmy postoje techniczne co 2,5-3 godziny. Podczas przerwy najlepiej trochę pospacerujmy. Starajmy się nie prowadzić samochodu w zimowej odzieży i butach z grubą podeszwą, gdyż to wszystko ogranicza pracę za kierownicą i zdecydowanie osłabia szybkie manewry. Jeśli jedziemy z dziećmi pamiętajmy o atestowanych fotelikach dla dzieci – tylko one gwarantują bezpieczeństwo. Fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Warto sprawić mocowania i to, czy jest zamontowany prawidłowo. Dziecko w foteliku powinno siedzieć bez kurtki, podczas jazdy nie powinno jeść ani pić, aby uniknąć ewentualnego zadławienia. Jeśli dziecko czegoś potrzebuje, należy się zatrzymać i pod żadnym pozorem nie pozwalać mu wypiąć się z pasów bezpieczeństwa. Nigdy nie powinno być ono np. przewijane przez mamę na tylnej kanapie, w trakcie gdy tata prowadzi pojazd. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Po odpowiednim przygotowaniu siebie i rodziny oraz zaplanowaniu swojej podróży (łącznie z postojami na tankowanie) czas spojrzeć na samochód, gdyż głównie od jego stanu technicznego zależy powodzenie naszej wyprawy.

Jak przygotować samochód do jazdy zimą?

Należy przede wszystkim pamiętać o wymianie opon na zimowe. Oczywiście na temat tego kiedy powinno się to zrobić, krąży bardzo wiele opinii, jednak najbardziej słuszna jest ta, którą przedstawiają producenci opon –  czas najwyższy na zmianę opon na zimowe jest wówczas, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Jeśli jedziemy w tereny, gdzie pokrywa śnieżna jest duża (np. tereny górskie), warto się również zaopatrzyć w łańcuchy na koła. W niektórych regionach zarówno w Polsce, jak i w Europie (głównie w górach) są one nawet obowiązkowe. Gwarantują bezpieczeństwo i większą kontrolę nad samochodem podczas podróży, szczególnie w górach i na drogach, które są mniej uczęszczane. Przed ich zakupem pamiętajmy o zaleceniach producenta, podczas zakupów koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rozmiar opon. Kiedy założymy je na opony nie przekraczajmy prędkości 40 km/h i od razu zdejmijmy je, gdy wyjedziemy z wymagającej ich nawierzchni.

Checklista – co sprawdzić w samochodzie?

 • Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy
 • akumulator
 • termostat
 • hamulce
 • płyn chłodzący
 • poziom oleju
 • układ ogrzewania
 • układ zapłonowy
 • oświetlenie pojazdu
 • światła awaryjne
 • ciśnienie w oponach.

Najlepiej będzie, jeśli przed podróżą wybierzemy się do mechanika i wszystko porządnie sprawdzimy. To zapewni nas, że wyjedziemy w trasę pewni, że nasz samochód będzie dobrze służył przez całą podróż.

Co warto mieć w samochodzie oprócz podstawowego wyposażenia- czyli niezbędnik zimowy?

 • Odmrażacz do zamków (noś go w kieszeni)
 • miotełka do odśnieżania
 • skrobaczka do szyb
 • koce
 • latarka
 • gorący napój w termosie i drobne przekąski.

Te rzeczy ułatwią szybkie rozpoczęcie podróży, a także pomogą, jeśli będzie taka potrzeba (np. podczas wielogodzinnego korka na autostradzie).

Podróż z rodziną na narty – jak bezpiecznie przewieźć narty?

Jeśli planujemy wyjazd rodzinny na narty, to istotnym elementem naszej podróży będzie bezpieczne przewiezienie sprzętu narciarskiego. Aby je przymocować na dachu samochodu przede wszystkim potrzebny będzie bagażnik bazowy. Możemy wybierać wśród stalowych lub aluminiowych. Warto zdecydować się na taki, który będzie miał solidną konstrukcję, oraz na taki, do którego bez problemu zamontujemy dowolne uchwyty na narty. Przy wyborze uchwytu najpierw trzeba określić jaką liczbę par nart będziemy przewozić. Najlepiej wybrać nieco większy uchwyt na narty, będzie on łatwiejszy w obsłudze i nie będziemy musieli się martwić czy narty się zmieszczą czy nie. Wszystkie uchwyty na narty są zamykane na klucz. Warto również zapoznać się z przepisami przewożenia nart w innych krajach, aby uniknąć mandatu, czasem wymagane jest, aby narty np. nie wystawały poza obrys samochodu. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu nart np. poprzez pokrycie ich większą ilością smaru.

Powyższe akcesoria można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach online. Jeśli tak przygotujemy samochód, siebie oraz swoją rodzinę do podróży powinniśmy podróżować bezpiecznie. Zimą należy przede wszystkim pamiętać o zmiennych warunkach atmosferycznych i zawsze dopasowywać do nich prędkość, a także zachować szczególną ostrożność. Szerokiej drogi!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ