szerokie opony

Niekiedy wydaje się, że fabryczne ogumienie jest za małe w stosunku do auta. Niektórzy kierowcy chcą też usportowić wygląd swojego auta, zakładając do niego niższe i szersze opony. Należy pamiętać, że nie zawsze musi to być dobra decyzja, a konsekwencje będą większe, niż korzyści z drapieżnego wyglądu.

Większe spalanie

Szersza opona przylega do drogi większą powierzchnią. Oznacza to, że potrzebna jest większa siła do ruszenia samochodem z miejsca. Większe opory tarcia to większe zużycie paliwa, które można oszacować na 1 dodatkowy litr na każde 100 przejechanych kilometrów. Warto rozważyć, czy przy cenie benzyny przekraczającej 4 złote warto decydować się na dodatkowe koszty.

Błędne wskazanie prędkościomierza i licznika kilometrów

Montaż ogumienia innego niż przewidziane fabrycznie może doprowadzić do nieprawidłowego wskazania prędkościomierza i fałszywej liczby przejechanych kilometrów. Pomimo, iż szersza opona ma zazwyczaj niższy profil, to nie da się idealnie dobrać takiej samej wielkości kół. Osprzęt samochodu wyskalowany jest dla konkretnej średnicy opon i każda zmiana, nawet o 2%, powoduje przekłamania we wskazaniach prędkościomierza. Oznacza to dla nas zachowanie podwyższonej uwagi w obszarach o ograniczonej prędkości ruchu, szczególnie tam, gdzie fotoradar jest wyskalowany z zerową tolerancją.

Komfort jazdy

Niższy profil opony to zazwyczaj niższy komfort podróżowania. Wynika to z faktu, że pomiędzy felgą o ziemią znajduje się „mniej” gumy, odpowiedzialnej za amortyzacje drgań.

Uszkodzenia

Niska wysokość boczna opony jest bardziej podatna na uszkodzenia, niż wysoka. Szybkie podjazdy pod krawężniki lub nawet nie zwolnienie przed nierównościami może doprowadzić do zniszczenia opony o niskim profilu. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo przeoczenia ubytku ciśnienia w kole. W oponie o odpowiednio wysokim profilu każdy spadek jest wyczuwalny. W oponie z niskim profilem, ze względu na obniżony poziom komfortu, możemy tego nie zauważyć.

Wiele czynników wpływa na sens zamiany opona na niższe i szersze. Jeżeli zależy nam tylko na komforcie podróżowania, zostańmy przy tych standardowych.

[Głosów:6    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ