Czym jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania metodą PDR?

Karoseria samochodowa choć z pozoru bardzo mocna i trwała, narażona jest na szereg różnorodnych zagrożeń, które mogą spowodować powstanie na niej wgnieceń i wgłębień. Myli się ten, kto sądzi, że takie uszkodzenia powstają jedynie w wyniku nieuważnej jazdy któregoś z kierowców i są wynikiem stłuczek i obcierek drogowych. Równie dewastujące mogą być opady np. gradu, które na zaparkowanym pod chmurką samochodzie potrafią odcisnąć swój ślad. Jak sobie radzić z takimi uszkodzeniami na karoserii?

Tradycyjna metoda naprawy karoserii

Wgniecenia na autach są jednym z najpospolitszych uszkodzeń, które można spotkać na mijanych po drodze samochodach. Nie mają żadnego wpływu na jazdę, nie powodują zagrożenia dla karoserii – o ile nie została rozerwana warstwa lakieru – więc rzadko kiedy są one w ogóle naprawiane.

Głównym jednak powodem unikania naprawy wgnieceń jest dość drogi i długi czas realizowania tego typu usług. Wiele osób z początku bagatelizuje cenę i czas naprawy, ponieważ w końcu ile może kosztować usunięcie wgniecenia z karoserii?

Niestety aby naprawić takie uszkodzenie, konieczna jest wizyta po prostu w zakładzie blacharskim, który usunie wgniecenie, jednak jednocześnie konieczne będzie ponowne lakierowanie danego elementu, ponieważ uszkodzeniu ulegnie lakier. Powoduje to, że cena takiej usługi będzie wysoka, a właściciel samochodu zostanie co najmniej kilka dni bez swojego pojazdu.

Jeśli dodać to tego, że znalezienie dobrego blacharza w Radomiu jest zadaniem dość trudnym i czas realizacji, ale także jej jakość może być naprawdę różna, to zupełnie przestaje dziwić fakt pozostawiania tego typu uszkodzeń na samochodach. Czy jednak na pewno nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z tymi, jakby nie patrzeć, bardzo prymitywnymi uszkodzeniami?

Jak naprawić karoserię w sposób nowoczesny?

Istnieje jednak znacznie lepsza technologia, która pozwala na naprawianie wgnieceń i wgłębień na lakierze. PDR, czyli Paintless Dent Repair oznacza usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Całkowicie nieinwazyjna dla lakieru metoda, która polega na wypychaniu lub wyciągania powstałych wgłębień.

Wypychanie stosuje się na łatwo dostępnych powierzchniach, w miarę możliwości płaskich, takich jak maska, klapa bagażnika lub drzwi. Za pomocą specjalnej dźwigni precyzyjnie i skrupulatnie wypycha się blachę, aż do momentu jej prawidłowej pozycji. Aby nie powstało żadne uszkodzenie na lakierze i niechciane zniekształcenie, stosuje się specjalną lampę z odbłyśnikiem, którą naświetla się powierzchnie lakieru.

Sposób wyciągania stosuje się w przypadku nieco trudniej zlokalizowanych miejsc. Polega na naklejaniu na karoserie specjalnego haczyka, przy pomocy mocnego, jednak łatwo usuwalnego kleju i wyciąganiu blachy poprzez zamontowany haczyk.

Wady i zalety metody PDR

Metoda PDR ma ogromne zalety, które bardzo szybko docenią wszyscy właściciele samochodów. Przede wszystkim jest tania w porównaniu z usługami blacharsko lakierniczymi i bardzo szybka.

Z powodu nie ingerowania w strukturę lakieru, czas naprawy może wynieść od 30 minut do kilku godzin w przypadku bardzo trudnych napraw. Gdyby z takimi samymi uszkodzeniami udać się do blacharza, auto stało by nawet do tygodnia.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stosowanie tego typu metod jest niepozostawianie po nich żadnego śladu. Auto, które trafiło by do lakiernika miało by chociażby inną warstwę lakieru, co wiązałoby się z utratą rynkowej wartości auta. W przypadku metody PDR nie ma to zupełnie miejsca.

Niestety nie jest to metoda idealna. Po pierwsze nie można jej stosować na elementach na których znajduje się szpachla. Wyciągane mogą być elementy w stu procenta składające się z blachy. Dodatkowo nie wszystkie wgniecenia da się tym sposobem naprawić. Bywają dość specyficzne przypadki, gdy niestety ani wypychanie, ani wyciąganie po prostu się nie sprawdzi.

Dobry fachowiec od usuwania wgnieceń bez lakierowania

Niemniej, jeśli szukasz znakomitego specjalisty z Radomia, który dobrze usuwa wgniecenia bez lakierowania to udaj się do Dent-Expert. Jest to firma godna polecenia. Zrobiłem u nich swoje auto, które miało dołki po gradzie oraz żony, która cofając uderzyła w słupek.

[Głosów:20    Średnia:4.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamochód z drugiej ręki
Następny artykułPomorze nie tylko nad morzem
Redakcja ASmoto.pl

Motoryzacja uzależnia, mnie na pewno! Od lat pasjonat, a od niedawna rajdowiec amator.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ