Sprężyny gazowe do samochodów

Sprężyny gazowe to elementy uniwersalne, bezobsługowe i trwałe. Dodatkowo cechuje się bardzo łatwy montaż. Wszystko to sprawia, że dziś powszechnie stosowane są w wielu branżach, a przede wszystkim w branży motoryzacyjnej. Dzięki wykorzystaniu sprężyn gazowych wzrasta komfort, a korzystanie z wielu urządzeń staje się po prostu wygodniejsze. Sprężyny gazowe do samochodów wspierają m.in. unoszenie, podtrzymywanie czy blokowanie klapy bagażnika.

Działanie sprężyn gazowych

Sprężyny gazowe to układy zamknięte, których najważniejszymi elementami są cylinder, tłoczysko oraz sprężony gaz. Są to układy szczelne, wypełnione gazem roboczym. To, co w szczególności wyróżnia sprężyny gazowe to ich duża niezawodność. Wynika to z ich bardzo prostej i nieskomplikowanej konstrukcji. Działanie sprężyn gazowych opiera się na ruchu wewnętrznym tłoczyska, które podczas swojego ruchu zaczyna zmniejszać przestrzeń w cylindrze. Dzięki temu wytwarzana jest siła działająca w kierunku przeciwnym względem punktu ciężkości, który unosi lub opuszcza element konstrukcyjny, np. klapę bagażnika w samochodzie.

Rodzaje sprężyn gazowych

Sprężyny gazowe podzielić można ze względu na sposób ich działania. Wyróżnić można tu zatem sprężyny pchające, ciągnące oraz blokujące. Dodatkowo sprężyny gazowe podzielić można ze względu na ich budowę. W tym przypadku wyróżnia się sprężyny standardowe, kompaktowe oraz komorowe. W branży motoryzacyjnej najczęściej stosowane są sprężyny gazowe do samochodów standardowe pchające.

Zastosowanie sprężyn gazowych w motoryzacji

Jak wspomniano, sprężyny gazowe powszechnie stosowane są w branży motoryzacyjnej. Sprężyny gazowe do samochodów mają swoje zastosowanie przede wszystkim do unoszenia klap bagażników oraz masek samochodowych. W nowoczesnych samochodach wykorzystywane są również do unoszenia drzwi. Mowa tu o drzwiach, które otwierają się wertykalnie. Oczywiście sprężyny gazowe stosowane są nie tylko w autach osobowych. Montowa są również w ciągnikach czy innych maszynach rolniczych. Poza tym sprężyny gazowe znaleźć można także w pojazdach wykorzystywanych w logistyce. Są to choćby wózki widłowe. Sprężyny gazowe montowane w samochodach i innych różnego rodzaju pojazdach w znaczący sposób nie tylko ułatwiają unoszenie różnego rodzaju elementów, ale także ich blokowanie. Dzięki temu klapa bagażnika czy maska samochodowa samoczynnie się nie zamknie. Wpływa to nie tylko na komfort i wygodę korzystania z tych elementów, ale również wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ