Odzyskiwanie odszkodowań OC z HDI

Proces likwidacji szkody w związku z wypadkiem samochodowym jest skomplikowany, co bywa stresujące. Szczególnie osoby, które po raz pierwszy uczestniczyły w kolizji i nie mają doświadczenia związanego z likwidowaniem szkód, mogą popełniać błędy. Mogą one skutkować trudnościami związanymi z uzyskaniem odszkodowań. Nieznajomość przepisów może skutkować trudnościami w szybkim oraz skutecznym uzyskaniu odszkodowania. Jednak niewiedza przekładać się może, także na to, że nie uzyska się wysokiego odszkodowania. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, bazując na informacjach uzyskanych od z doświadczonej firmy ubezpieczeniowej – HDI.

Jak przygotować się do procesu likwidowania szkody?

Przy wystąpieniu kolizji drogowej, w której nie było poszkodowanych, którzy ucierpieli, niezbędne jest ustalenie winy. Kolizje drogowe można podzielić na takie, przy których wina jest bezsporna, a sprawca sam się do niej przyznaje. Wówczas nie ma konieczności wzywania policji na miejsca zdarzenia drogowego. Natomiast konieczne jest przygotowanie pisemnego oświadczenia.

W takim oświadczeniu powinno się:

  • opisać okoliczności związane ze szkodą,
  • wskazać uczestników,
  • wskazać świadków, gdy tacy występują,
  • określić poszkodowanego oraz sprawcę.

Oświadczenie powinno być przygotowane jak najbardziej szczegółowo. Jeśli można przygotować szkic drogi i to jak doszło do kolizji drogowej, to warto to zrobić. Wówczas można mieć znacznie mniej problemów w ramach procesu likwidowania szkody. Oczywiście każde oświadczenie powinno być podpisane przez uczestników kolizji drogowej.

Co, gdy nie można ustalić winnego kolizji drogowej?

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy po kolizji drogowej nie można ustalić winnego. Wówczas spór będzie rozstrzygać policja. Konieczne jest z tego powodu wezwanie policji na miejsce wypadku. Nie warto decydować się na tworzenie oświadczeń dotyczących opisu kolizji drogowej, gdy uczestnik takiego zdarzenia dziwnie się zachowuje. Dotyczyć to może takich sytuacji, w których taka osoba jest silnie zdenerwowana czy też jej zachowanie jest dziwne. Trzeba brać pod uwagę, że sprawca może pomimo podpisania oświadczenia na miejscu kolizji drogowej wycofać się z takiej deklaracji w przyszłości. Wiele takich osób powołuje się w takich sytuacjach między innymi na bycie pod wpływem silnego stresu. W takiej sytuacji proces likwidowania szkody znacznie się wydłuży, gdyż sprawa będzie musiała trafić do sądu, gdzie będzie dopiero rozstrzygane, czyja jest racja.

Nawet gdy wezwało się policję na miejsce wypadku, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na potwierdzenie szkód, które pojawiły się w samochodzie. Wykorzystać można telefon komórkowy, którym można zrobić zdjęcia szkód. Trzeba wówczas brać pod uwagę, że konkretne szkody trzeba udowodnić. Warto jest z tego powodu posiadać jak najwięcej dowodów.

Co robić, gdy przy wypadku drogowym są ranni?

Wezwanie policji na miejsce zdarzenia drogowego będzie zawsze konieczne w sytuacji, gdy w związku z wypadkiem czy kolizją są ranni. W takim przypadku tworzenia oświadczeń o zdarzeniu drogowym nie ma sensu. Za zabezpieczenie śladów zdarzenia drogowego będą w pełni odpowiadać policjanci, którzy pojawią się na miejscu zdarzenia. Policja w takich przypadkach tworzy dokumentację.

Czytaj Więcej

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ