Diesel czy benzyna? Co będzie lepsze?

Każdy, kto staje przed zakupem nowego samochodu, w pewnym momencie próbuje poznać odpowiedź na jedno kluczowe pytanie – czy lepszy będzie diesel, czy może jednak standardowa benzyna. Od lat toczy się spór pomiędzy użytkownikami obu tych silników. Niektórzy twierdzą, że samochody diesel są najlepszym wyborem, gdyż pozwalają na sporą oszczędność pieniędzy, inni z kolei narzekają na ich stan techniczny. Kto zatem w tych kłótniach ma więcej racji? Czy da się w ogóle uzyskać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie?

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się światem motoryzacji, mógł ostatnio zauważyć, że samochody wyposażane w silniki diesel tracą na popularności. Produkowane są coraz rzadziej. Nowoczesne firmy nie chcą ich wytwarzać, dlatego też auta diesel to najczęściej auta używane. Spora ilość kierowców zwykle jednak kupuje pojazdy z drugiej ręki. Są one znacznie tańsze, a i tak potrafią świetnie się sprawdzać, dlatego nieraz zakup nowego samochodu nie ma większego sensu. A jeśli chodzi o te nowe auta, raczej nikt nie będzie kupować tych wyposażonych właśnie w silniki diesel. Dlaczego? Z jednego prostego powodu. Takie auta są dużo droższe od modeli „standardowych”, dlatego też wśród nowych samochodów benzyna sprawdza się znacznie lepiej. Jeśli chodzi o modele używane, warto na pewno rozważyć wybór auta diesel. Może być on ciut droższy od tego na benzynę, ale różnica w cenie nie powinna być jakoś drastycznie wyczuwalna. Używane auta ogólnie są stosunkowo tanie. Kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Teraz warto się przyjrzeć kwestiom związanym z samym paliwem – czy więcej zużyją go samochody diesel, czy może jednak te na benzynę? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Samochody typu diesel zużywają znacznie mniej paliwa. A nie dość, że palą mniej, to jeszcze do tego cena oleju napędowego zawsze jest znacznie niższa od ceny standardowej benzyny. Posiadając taką wiedzę, można niemalże od razu stwierdzić, że to samochód diesel będzie lepszym wyborem. Co prawda na samym początku trzeba wydać na niego ciut więcej pieniędzy, ale szybko się one zwrócą i to z nadwyżką. Jeżeli ktoś często jeździ, dla niego taki wybór powinien być oczywisty. Ceny benzyny cały czas idą w górę, podczas gdy diesel potrafi tanieć albo przynajmniej utrzymywać stały poziom. To doskonały wybór dla kierowców, którzy codziennie poruszają się swoimi samochodami. Niekoniecznie natomiast jest to najlepsza opcja dla tzw. „kierowców niedzielnych”, którzy podróżują wyłącznie od czasu do czasu.

Oczywiście nie jest prawdą, że samochody diesel mają wyłącznie same zalety. Ogólnie rzecz biorąc powinny być najtańsze, ale wszystko to może się zmienić w momencie, gdy dojdzie w nich do awarii lub jakiejś poważniejszej usterki. Naprawa silników diesel potrafi być bardzo kosztowna. W przeciwieństwie do niej silniki benzynowe mają na tyle prostą budowę, że koszt ich serwisu bywa zaskakująco niski. Obie opcje mają więc swoje dobre i złe strony. Każdy powinien się im dokładnie przyjrzeć, by samodzielnie podjąć ostateczną decyzję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ