Garaże blaszane są godnym zastępnikiem murowanych. Wykonane u dobrego producenta idealnie spełniają swoją funkcję a także są dobrym elementem dekoracyjnym. Blaszak jest łatwy w montażu, nie zajmuje dużo miejsca, jest lżejszy i co ważne – tańszy. Na budowę konstrukcji na działce nie potrzebujesz też specjalnych zezwoleń budowlanych. Poniżej przedstawiamy jak to wygląda z punktu widzenia prawa budowlanego i od strony praktycznej.
Garaż blaszany a prawo budowlane 2018
Prawo budowlane normuje działalność związaną z budową konstrukcji i budynków na terenie danej działki, projektowania, rozbiórki obiektów a także określa zasady prawidłowego funkcjonowania organów administracji publicznej. Art. 29 dotyczący budowania konstrukcji o określonych rozmiarach, jasno informuje:
Pozwolenia nie wymaga budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych altan i oranżerii czyli ogrodów zimowych o całkowitej powierzchni zabudowy nie większej niż 35m2. Warunkiem w tej sytuacji jest jednak fakt, iż na działce nie znajdzie się więcej niż 2 takie obiekty na powierzchni 500m2 powierzchni.
Zgłoszenie budowlane w Urzędzie Gminy
Przed budową blaszaka powinieneś jednak zorientować się co do wymagań wyznaczonych przez Urzędy Gminy. Niektóre z oddziałów wymagają od mieszkańców zgłoszenia o budowie, przed rozpoczęciem prac. Wymogi te zależne są od miejsca zamieszkania. Procedura związana ze zgłoszeniem inwestycji nie jest niczym wymagającym i nie sprawia zbyt wiele kłopotu. Problem dotyczący budowy, może pojawić się jedynie wówczas kiedy wielkość obiektu lub liczba planowanych konstrukcji na terenie 500m2 przekracza określoną w prawie budowlanym liczbę.
Jaki garaż blaszany wybrać?
Producenci oferują nam różne możliwości dostosowania konstrukcji do własnych potrzeb. Klient do wyboru ma garaże jedno, dwu lub wielostanowiskowe, liczbę stanowisk dostosowuje do konkretnych potrzeb. Od tego w głównej mierze uzależniona jest cena garażu blaszanego. W katalogu przedstawionym przez producenta znajdziesz również wiele wariantów kolorystycznych, do wyboru są rozwiązania klasyczne lub bardziej wymagające jak np. garaż ocieplany lub z blachy drewnopodobnej. Różnorodność możliwości i zastosowań materiałów sprawia, że obecnie konstrukcje blaszane spełniają swoją funkcję nie tylko pod względem funkcjonalnym ale również wizualnym. Eleganckie dodatki i struktura blachy sprawiają, że konstrukcja zrealizowana przez doświadczonych fachowców będzie doskonałym elementem dekoracyjnym Twojej działki. Na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając garaż z blachy?
- ilość potrzebnych stanowisk – dokładnie przemyśl ile miejsca będzie ci potrzebne, ile samochodów posiadasz, czy garaż ma spełniać jedynie funkcję ochronną dla pojazdu czy być również.
- sposób otwierania bramy – uchylna czy rozwierana,
- rodzaj dachu – płaski, jednospadowy czy dwuspadowy,
- kolor – jeżeli chcesz estetycznie dopasować garaż do domu, możesz wybrać kolor dopasowany do elewacji,
- solidność konstrukcji – aby blaszak mógł posłużyć Ci przez dłuższy czas powinien być skonstruowany i zamontowany w miejscu docelowym solidnie i trwale,
- jakość blachy – producent zaoferuje Ci różne rozwiązania, do wyboru między innymi blacha ocynkowana ogniowo, powlekana kolorem z palety i inne.
- montaż i transport – większośc firm wykonujących tego typu produkty oferuje darmowy montaż i transport na określonym obszarze, przed zakupem sprawdź ofertę i zorientuj się jakie plusy wynikają z współpracy.
Zalety i wady garaży z blachy
Zdecydowanie największą zaletą garaży blaszanych jest fakt, iż nie potrzebują one zezwolenia na budowę, po zgłoszeniu możesz spokojnie zająć się zamówieniem i montażem konstrukcji na swojej działce. Ponadto budowa blaszaka niesie za sobą następujące korzyści:
- praktyczne rozwiązanie – ze względu na lekkość konstrukcję zawsze można przenieść w odpowiadające Ci miejsce, jego montaż nie jest trudny i zwykle zajmuje niewiele czasu,
- wygodne zastępstwo wersji murowanej – konstrukcja z blachy jest idealnym rozwiązaniem kiedy na opcję murowaną z różnych względów nie możemy sobie pozwolić np. koszty są zbyt wysokie, wielkość działki nie pozwala na budowę garażu murowanego,
- szybki montaż – montaż konstrukcji na działce nie zajmuje wiele czasu, po przywiezieniu blaszaka na działkę już po kilku godzinach oddany jest do użytku,
- ochrona sprzętu i pojazdów – w sytuacji kiedy nie mamy murowanego budynku gospodarczego, solidna konstrukcja z blachy stanowi ochronę dla pojazdu i sprzętu umieszczonego w nim.
Wady:
- nieocieplona konstrukcja nie emituje żadnego ciepła, samochód umieszczany w nim w zimie narażony jest na mróz, co z kolei może skutkować problemem z jego odpaleniem.
- nawet najwyższej jakości konstrukcja nie jest w stanie w stu procentach zastąpić garażu murowanego.
- przed zakupem dokładnie zastanów się nad wyborem firmy, nieodpowiednia decyzja może skutkować słabą odpornością blaszaka na warunki atmosferyczne i krótszą żywotnością.
Przykładowe ceny garaży blaszanych:
Ceny realizacji konstrukcji garaży są zróżnicowane a ich wysokość zależy w dużej mierze od wybranych rozwiązań, wielkości konstrukcji, renomy producenta. Przedstawiamy kilka przykładowych cen blaszaków:
Postawienie obok domu blaszanego garażu, to idealna propozycja dla osób, które z różnych względów na wybudowanie murowanej opcji nie mogą sobie pozwolić. Różnorodność wyboru, daje kupującemu możliwość dostosowania odpowiedniego koloru, wielkości i ilości stanowisk do swoich oczekiwań i potrzeb.