Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Układ klimatyzacji znacząco wpływa na wrażenia związane z eksploatacją pojazdu. Jeśli jest sprawny, to nawet największe upały nie będą stanowiły przeszkody, a każda trasa wyda się przyjemna. Poprawne działanie systemu wymaga jednak od użytkownika nieco dbałości i staranności.

Niezbędna okresowa kontrola

Klimatyzacja samochodowa, jak każdy element pojazdu wymaga okresowych kontroli oraz właściwego serwisowania. Zadbana posłuży przez lata, jednak jeśli pozwolimy sobie na zbyt wiele niefrasobliwości, to potrafi ona z dnia na dzień odmówić posłuszeństwa i narazić właściciela pojazdu na niemałe wydatki. Wszystko jest dobrze, dopóki działa. Z nawiewów płynie miłe, chłodne powietrze, a użytkownicy nie zaprzątają swoich myśli rozważaniami na temat tego, w jaki sposób cały system funkcjonuje. O ile schemat działania klimatyzacji samochodowej opiera się na stosunkowo prostych zasadach, o tyle w wypadku zaniedbania ewentualne naprawy mogą spowodować intensywny ból głowy oraz gwałtowne uszczuplenie portfela właściciela.

Pierwsze niepokojące objawy często łatwo przeoczyć. Wydajność chłodzenia spada powoli, co przy codziennym użytkowaniu oraz zmiennych warunkach zewnętrznych może umknąć uwadze użytkownika. Z czasem jednak sprawność spada do zera i właśnie wtedy zauważamy, jak bardzo dokuczliwy potrafi być upał panujący we wnętrzu samochodu. Poza zmniejszoną wydajnością występuje kilka innych objawów, które powinny skłonić użytkownika pojazdu do jak najszybszej wizyty w warsztacie. Może to być na przykład nieprzyjemny zapach wydobywający się z kratek nawiewu lub nienaturalnie głośna praca podzespołów. Pierwsza cecha jest wynikiem rozwoju drobnoustrojów, które zasiedliły kanały i przewody wentylacyjne, druga najczęściej oznacza uszkodzenie sprężarki.

Obsługa i naprawa klimatyzacji samochodowej

Pełna, samodzielna diagnostyka układu klimatyzacyjnego nie jest możliwa bez dysponowania odpowiednią wiedzą i urządzeniami. Kontrola stanu układów wysokiego i niskiego ciśnienia powinna być przeprowadzana w wyspecjalizowanych warsztatach i dobrą praktyką jest wykonywanie takiej diagnostyki co najmniej raz do roku. Warto jednak być wyczulonym na wszelkie zmiany w charakterystyce pracy układu oraz sprawdzać, czy nie występują nieszczelności. Elementem najbardziej narażonym na korozję jest chłodnica klimatyzacji, proces rdzewienia zazwyczaj postępuje od dołu i jest wyraźnie widoczny nawet gołym okiem. Niestety, ze względu na swoje umiejscowienie, wymiana chłodnicy bywa czynnością kłopotliwą i wymagającą demontażu kilku podzespołów, niekiedy łącznie ze zderzakiem. Tę czynność zdecydowanie warto powierzyć doświadczonym fachowcom.

Próby amatorskiej naprawy uszkodzonych podzespołów w większości przypadków nie mają większego sensu i oznaczają jedynie krótkie odłożenie w czasie i tak niezbędnej wymiany. Wiadomością, która powinna ucieszyć kierowców, jest dobra dostępność akcesoriów i części klimatyzacji samochodowej. Uszczelnienia, termostaty, kompletne sprężarki, jak i ich podzespoły takie jak choćby sprzęgła, czy napędy są dostępne w szerokim wyborze, a w dobie internetu ich zakup nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Renomowani dostawcy oprócz części mechanicznych oferują także pełen zakres chemii i środków konserwujących ułatwiających utrzymanie całego systemu w należytym stanie. Sprawna i wydajna klimatyzacja samochodowa zwiększa komfort jazdy i niweluje zmęczenie, a tym samym wywiera znaczący wpływ na bezpieczeństwo podróżowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ