Jak dbać o turbosprężarkę i kiedy konieczna jest jej regeneracja

Jeszcze kilkanaście lat temu turbosprężarki zakładane były niemal wyłącznie do samochodów o zacięciu sportowym. Obecne stosowane są powszechnie w miejskich autach i umożliwiają montowanie w nich niewielkich silników, zapewniających niskie spalanie i całkiem dobre przyspieszenie. Jak zadbać o turbosprężarkę w swoim samochodzie i kiedy warto udać się na jej regenerację do warsztatu? Dowiesz się tego, czytając nasz dzisiejszy artykuł.

Czym tak naprawdę jest turbosprężarka i w jaki sposób o nią dbać?

Turbosprężarka w dużym uproszczeniu jest urządzeniem, którego zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego w samochodzie. Jej praca polega na wtłaczaniu dodatkowego powietrza do komory spalania, co przyczynia się do zwiększenia mocy silnika. Turbosprężarki zaprojektowane są w taki sposób, by zapewniać długotrwałe i bezawaryjne działanie, ale niewłaściwa ich eksploatacja znacznie skraca czas ich poprawnego funkcjonowania.

Co zrobić, by do maksimum wydłużyć żywotność turbosprężarki w swoim samochodzie? Najważniejszą rzeczą jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego, który zapewnia perfekcyjne smarowanie. Niestety nawet najlepszy olej nie sprawdzi się, jeśli będziemy mocno używać turbosprężarki na zimnym silniku. Warto więc przed wprowadzeniem silnika na wysokie obroty zadbać o jego dogrzanie. Bardzo istotne jest też podróżowanie na obrotach niepowodujących załączania turbosprężarki przed planowanym wyłączeniem zapłonu. Ostatnie 1-2 kilometry warto przejechać na niższych obrotach, by umożliwić schłodzenie urządzenia.

Jakie są objawy uszkodzonej turbosprężarki?

Zdarza się, że pomimo stosowania się do powyższych rad turbo w naszym samochodzie zaczyna niedomagać i manifestuje to gorszym przyspieszeniem, wydawaniem dziwnych odgłosów w trakcie wciskania pedału gazu czy dymieniem w trakcie zwiększanie prędkości. Takie objawy jednoznacznie powinny nas skłonić do wizyty w warsztacie. Regeneracja turbosprężarek wykonana w profesjonalnym zakładzie bez wątpienia rozwiąże nasz problem i sprawi, że samochód będzie działał, jak trzeba przez najbliższe kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Niestety nie każdy warsztat jest w stanie wykonać poprawnie regenerację. Powinniśmy więc decydować się na usługi specjalistycznych firm, które dysponują odpowiednim oprzyrządowaniem i wykwalifikowaną kadrą pracowników. Tylko takie połączenie sprawi, że turbosprężarka zyska nową młodość, a my jako właściciele pojazdu będziemy mieć pewność, że turbo nie rozleci się po kilku miesiącach od wykonania regeneracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ