Oleje silnikowe

Wybór odpowiedniego preparatu dostosowanego do potrzeb naszego samochodu może okazać się ciężkim zadaniem zwłaszcza w przypadku nowych kierowców, lub zaraz po zakupie nowego auta. Na szczęście oleje silnikowe określane są wieloma parametrami, które zdecydowanie ułatwiają dopasowanie środka smarnego pod specyfikację danej jednostki napędowej. Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, zapraszamy do tego tekstu, w którym opiszemy pokrótce właściwości i klasyfikację olejów oraz przedstawimy jaki preparat wybrać.

Podział olejów ze względu na bazę i skład

Podstawowy podział olejów silnikowych dotyczy składu jego bazy. Obecnie najczęściej spotyka się oleje oparte na syntetycznych mieszankach powstające w efekcie syntezy chemicznej oraz ich tańsze zamienniki półsyntetyczne. Zapewniają one najlepsze osiągi i polecane są przez większość producentów samochodów. W starszych jednostkach o wysokim przebiegi wciąż jednak wykorzystywane są oleje mineralne, czyli produkty z destylacji ropy naftowej.

5w40 – czyli co oznaczają liczby na olejach?

Jednym z podstawowych czynników, który należy brać pod uwagę podczas wybierania oleju do konkretnej jednostki napędowej jest skala SAE. Dla osób niezaznajomionych z tematem oznaczenie 0W20 niewiele jednak znaczy. W rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Pierwsza liczba oznacza dolną granicę temperatury, w jakiej preparat zachowuje odpowiednią lepkość. Na przykładzie wygląda to tak, że w przypadku oleju 0W30 będzie to -35 stopni natomiast olej 10W40 nadaje się do użytku już tylko w temperaturze -25 stopni.

Drug liczba w takim zapisie to tak zwany „parametr letni”, który oznacza, że im wyższa wartość, tym olej zachowuje swoje właściwości w wyższych temperaturach – dla 5W30 jest to 30 stopni Celsjusza, a dla 5W50, 50 stopni. Można więc stwierdzić, że np. olej 5W40 sprawdzi się w zakresie temperatur od -30 do 40 stopni

Jak wybrać olej do samochodu?

Wybierając olej silnikowy samochodowy, należy kierować się informacjami podanymi przez producenta auta znajdującymi się w książce serwisowej. Postępując zgodnie z zaleceniami, mamy pewność, że wlewamy do silnika środek dostosowany do parametrów jednostki, i nie narażamy jej na ewentualne szkody.

Jeżeli szukasz najwyższej klasy preparatów zapewniających najlepsze osiągi zapraszamy na stronę internetową naszego sklepu Dbamtomam. Posiadamy w ofercie oleje silnikowe samochodowe od najlepszych producentów, których produkty doceniane są przez kierowców na całym świecie. Zapraszamy i życzymy udanych zakupów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ