Przyczepy do samochodów – co należy o nich wiedzieć?

0
1238

Stając przed koniecznością zakupu przyczepy samochodowej, warto wziąć po uwagę kilka najważniejszych cech, różnicujących dostępne produkty. Znajdziemy wśród nich zarówno przyczepy samochodowe, jak i platformowe, a także przyczepy jedno- lub dwuosiowe. Te ostatnie różnią się ilością osi podtrzymujących koła. W przypadku przyczep dwuosiowych są one cięższe i zazwyczaj stosuje się je w samochodach większych gabarytów. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – kiedy należy stosować przyczepy samochodowe, jakich wymagają uprawnień oraz po jaki typ przyczepy sięgnąć.

Kto i kiedy może skorzystać z przyczepy samochodowej?

Korzystanie z przyczepy samochodowej to w wielu przypadkach olbrzymie ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które muszą transportować towary na niewielkie odległości. Dzięki korzystaniu z przyczepy, załadunek i rozładunek staje szybszy, a ilość wykonywanych kursów maleje.

Nie wszyscy jednak wiedzą, jak dokładnie należy korzystać z przyczep samochodowych. W większości przypadków nie wymagają one posiadania dodatkowych uprawnień lub zabezpieczeń. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejsze przepisy dotyczące ich używania. Przyczepy samochodowe stanowią dodatkowe obciążenie dla ciągnącej je maszyny. Z tego powodu, przystępując do załadunku, należy upewnić się, że ostateczny ciężar samochodu (razem z jego pasażerami oraz załadowaną przyczepą) nie przekracza odpowiednich norm. W przypadku osób posiadających prawo jazdy kategorii B – limit ten wynosi 3,5 tony. Przystępując do zakupu przyczepy, warto pamiętać o tym aspekcie. Jeśli korzystający z niej kierowca nie posiada dodatkowych uprawnień, lepiej sięgnąć po lżejsze przyczepy.

Osoby uprawnione do kierowania pojazdami o masie do 7000 kg. dysponują prawem jazdy kategorii B+E. Limit ten dotyczy także pojazdów wyposażonych w przyczepę, która może znacząco zwiększać ich ciężar wyjściowy. Kierowanie pojazdem ciągnącym przyczepę wymaga przestrzegania dodatkowych ograniczeń prędkości ruchu. Poza terenem zabudowanym ograniczenie to wynosi do 70 km. na godzinę, a w przypadku dróg szybkiego ruchu – 80 km. na godzinę.

Przyczepa jedno czy dwuosiowa?

Zakup konkretnej przyczepy zależy od tego, do jakich prac będziemy ją wykorzystywać. Po mniejsze przyczepy sięgają przede wszystkim osoby fizyczne, które sporadycznie potrzebują przetransportować niedużą ilość towarów. Przyczepy jednoosiowe nadają się do tego wystarczająco, są zazwyczaj lżejsze oraz mniejsze od przyczep dwuosiowych, przez co mogą je ciągnąć nawet najmniejsze samochody osobowe.

Przyczepy dwuosiowe lepiej nadają się do transportu pół-przemysłowego lub przemysłowego. Do ich ciągnięcia konieczne jest posiadanie samochodu o większej masie. Przyczepy dwuosiowe są również cięższe, co dobrze wpływa na ich bezpieczeństwo w czasie transportu. Zachowują się stabilniej w czasie podróży po nierównej powierzchni oraz łagodniej reagują na nagłe zmiany kierunku ruchu. Dzięki temu korzysta się z nich w czasie transportu na długich trasach.

Gdzie kupić przyczepę samochodową?

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców przyczep samochodowych polecamy zapoznać się z ofertą sklepu Carro.com.pl. W jego ofercie znajdują się przyczepy jednoosiowe i dwuosiowe, przeznaczone do stosowania w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. Rozbudowany asortyment gwarantuje, że każdy znajdzie przyczepę odpowiadającą jego potrzebom transportowym. 

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ