Sporty motorowe fascynują ludzi od momentu, kiedy odbył się pierwszy wyścig samochodowy. Z czasem sporty te rozrosły się rangą do bardzo prestiżowych wydarzeń sportowych. Uczestnictwo w takich zawodach daje wielu osobom możliwość odmiany swojego życia – zdobycia uznania, zmiany statusu społecznego, a także ogromnej satysfakcji. Jak wyglądały sporty motorowe kiedyś i jak to jest dzisiaj? Poniżej znajdziesz krótki zarys historii sportów motorowych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jednym z ważniejszych aspektów sportów motorowych, który ulega ciągłym zmianom jest bezpieczeństwo zawodników. Zmiany szczególnie widoczne są w sportach samochodowych, w tym w wyścigach Formuły 1. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niewielka stłuczka na torze mogła grozić poważnymi zagrożeniami dla życia osób znajdujących się na torze. Głośno było o śmiertelnych poparzeniach i różnego rodzaju wypadkach. Wystarczy wspomnieć tutaj chociażby wypadek z 1976 r., w którym poparzony został Niki Lauda oraz wypadek z 1994 r., w którym zginął Ayrton Senna.

Obecnie bolidy są konstruowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kierowcy i ułatwienie jego wyciągnięcie z maszyny w razie wypadku.

Postęp technologiczny

Niezaprzeczalną zmianą, jaka zachodzi w sportach motorowych jest ciągły postęp technologiczny, który pozwala na osiąganie coraz to lepszych wyników i przełamywanie kolejnych barier. Barier, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nie do pokonania. Wystarczy spojrzeć na to, jak skrócił się czas pit stopów w wyścigach Formuły 1 – w latach 50. ubiegłego wieku pit stop trwał około 2 minut, dzisiaj jest to zaledwie kilka sekund.

Samochody biorące udział w wyścigach zachwycają nie tylko osiągami, ale także mechanizmami i swoim wyglądem. W związku ze zmianami wprowadzanymi przez konstruktorów, często zmieniają się też przepisy poszczególnych sportów i wyścigów, które muszą być dostosowywane do nowych technologii.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sportów motorowych – zajrzyj na stronę www.motorsport.info.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ