Zabranie prawa jazdy za alkohol

Utrata prawa jazdy w wyniku jazdy po alkoholu pojazdem mechanicznym jest jedną z przewidywanych w tym przypadku kar. Wtedy to ukarany w ten sposób nie może zasiadać za kierownicą auta. Jedynym sposobem na ponowne bycie kierowcą jest odzyskanie prawa jazdy.

Prowadzenie  pojazdów pod wpływem alkoholu to czynność zagrażającą nie tylko dla kierowców z promilami we krwi, ale także każdemu, kto pojawi się na ich drodze. Dlatego też ten czyn jest coraz częściej i głośniej potępiony społecznie oraz przez polskie prawo. Za jazdę pod wpływem alkoholu może być odebrane prawo jazdy, kierowcę obowiązuje więc zakaz prowadzenia pojazdów, karą dla kierowcy nietrzeźwego może też być odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czy da się odzyskać prawo jazdy w takich przypadkach? O tym w dalszej części tekstu.

Zatrzymanie prawa jazdy – prowadzenie auta po alkoholu

Po zatrzymaniu przez policję kierowca jest zazwyczaj poddawany rutynowemu badaniu alkomatem. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 mg/l co przekłada się na 0,2 promila alkoholu we krwi. Gdy alkomat wykaże, że mamy powyżej 0,2 promila alkoholu we krwi a poniżej 0,5 promila, jedną z konsekwencji może być właśnie zabranie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Gdy stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, wtedy określa się, że kierowca był w stanie nietrzeźwym. W takim przypadku prawo jazdy jest odbierane na minimum 3 lata. Natomiast zastosowanie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów ma miejsce, kiedy kierowca pod wpływem alkoholu spowodował wypadek, w którym byli zabici lub ranni. Zabranie prawa jazdy za alkohol to jednak tylko jeden z elementów przewidzianych w takim wypadku kar.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Najlepiej jest skorzystać z pomocy prawników, którzy mogą w sądzie wywalczyć na przykład warunkowe umorzenie postępowania karnego. Gdy kierowca otrzyma postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, może je zaskarżyć w terminie wynoszącym 7 dni. Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy złożone zażalenie, prawo jazdy zostanie zwrócone. Jeśli już dojdzie do zatrzymania prawa jazdy i są małe szanse na to, że prawo jazdy zostanie zwrócone, wtedy należy się postarać z prawniczą pomocą, by prawo jazdy było nam zabrane na jak najkrótszy czas.

Odzyskać prawo jazdy zabrane przez jazdę po alkoholu nie zawsze jest rzeczą łatwą, jednak nie jest niemożliwe. Brak prawa jazdy i możliwości prowadzenia samochodu to czynniki niewątpliwie utrudniające codzienne funkcjonowanie i organizację dnia. Dlatego też choćby z tego powodu należy się strzec jazdy po alkoholu. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, to poza jej niepowtarzaniem, warto zapoznać się z możliwymi konsekwencjami i sposobami ich złagodzenia https://legalnajazda.pl.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ