Złomowanie - jak pozbyć się samochodu?

Złomowanie pojazdu to jedyne rozsądne rozwiązanie w przypadku starego pojazdu, którego ewentualna naprawa przewyższa jego wartość. Możliwość sprzedaży takiego auta jest często niemożliwa. Brak klientów zainteresowanych zakupem oraz niemałe koszty utrzymania skłaniają właścicieli do bardziej radykalnych kroków. Sprawdźmy, jak dokładnie przebiega proces złomowania auta.

Jak pozbyć się auta?

Wbrew pozorom pozbycie się samochodu nie jest wcale prostym zadaniem. Nie można przecież zostawić go na parkingu i zapomnieć o jego istnieniu. W pierwszej kolejności pojazd należy wyrejestrować. Aby jednak to zrobić, należy mieć ku temu poważne powody, które precyzyjnie określa artykuł 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Przepisy jasno wskazują, że pojazd może być wyrejestrowany na wniosek jego właściciela w przypadku gdy:

– pojazd został przekazany do przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów,

– pojazd został skradziony,

– auto zostało wywiezione lub sprzedane za granicę i tam zarejestrowane w odpowiednim urzędzie,

– pojazd został poddany kasacji za granicą,

– właściciel udokumentuje trwałą utratę posiadania pojazdu bez zmiany w kontekście prawa własności,

– pojazd został wycofany z obrotu.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest oczywiście złomowanie pojazdów. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak właściwie przeprowadzić całą procedurę.

Sprawdź ofertę na auto kasacja Radom

Na czym polega złomowanie auta?

Samochód, który nie nadaje się do użytku, bądź też jego naprawa oraz utrzymywanie są nieopłacalne, może zostać oddany do stacji demontażu. Warto wcześniej sprawdzić, czy tego typu punkt działa legalnie i posiada stosowne uprawnienia wydane przez marszałka województwa.

Oddając pojazd do stacji demontażu, należy mieć przy sobie:

– dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość),

– dowód rejestracyjny pojazdu,

– kartę pojazdu (o ile została ona wydana).

Ponadto sam pojazd musi posiadać numer VIN bądź numer nadwozia, podwozia lub ramy. Te cechy pozwalają na identyfikację pojazdu i sprawdzenie jego zgodności z dostarczonymi dokumentami.

Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne auta. Właściciel auta otrzymuje w zamian oświadczenie o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Ten ostatni dokument wydawany jest w 3 egzemplarzach – po jednym dla właściciela pojazdu, stacji demontażu oraz Wydziału Komunikacji.

Po otrzymaniu zaświadczenia właściciel auta musi w ciągu 30 dni udać się do Wydziału Komunikacji, w którym składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Fakt wyrejestrowania pojazdu warto też zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu unikniemy naliczenia składki za kolejny rok.

Koszt złomowania

Zasadniczo to właściciel samochodu otrzymuje pieniądze za oddany wrak. Wysokość wypłacanej kwoty jest zależna od wagi pojazdu i przeważnie waha się w granicach 300-500 zł. Niemniej jednak jeśli samochód nie będzie kompletny i jego masa będzie niższa niż 90% masy nowego pojazdu, to stacja demontażu może zażądać od właściciela opłaty. Opłata ta nie może być wyższa niż 10 zł za każdy „brakujący” kilogram.

Jak pokazuje powyższy przykład, złomowanie pojazdu może przynieść nam realne korzyści finansowe. Po pierwsze pozbywamy się samochodu, który generuje regularne koszty, a po drugie otrzymujemy za jego złomowanie pewną sumę pieniędzy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto jednak korzystać z usług certyfikowanych punktów, do jakich możemy zaliczyć firmę Auto Kurek. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów i komplikacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ