Co warto wiedzieć na temat alternatora?

W każdym samochodzie bardzo ważną rolę odgrywa prąd, a bez niego nie będzie możliwa jazda nim. Jednak warto też pamiętać o tym, że prąd odpowiada też za włączenie świateł. Oczywiście odpowiedzialny jest za to akumulator, ale nie będzie działał prawidłowo bez ciągłej dostawy prądu. Właśnie z tego powodu tak ważna jest właściwa praca alternatora. Dlatego konieczne jest to, żebyśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak działa takie urządzenie i co zrobić, gdy się zepsuje.

Z czego zbudowany jest alternator?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda prawidłowa budowa alternatora. Jednym z najważniejszych elementów jest nieruchomy stojan, ponieważ to właśnie z niego wychodzą trzy uzwojenia. Kolejną częścią jest wirnik alternatora, który odgrywa  rolę elektromagnesu, a jego działanie jest możliwe dzięki pierścieniom ślizgowym i szczotkom. Niezwykle istotnym jest również pasek klinowy bądź pasek alternatora, które przekazują energię.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń alternatora

Warto zwrócić uwagę na to, że alternator nie należy do urządzeń, które wymaga specjalnego traktowania bądź czyszczenie. Konieczne jest to, żebyśmy o tym pamiętali, ponieważ to właśnie woda jest jedną z tych substancji, które najczęściej odpowiadają za zniszczenie alternatora. Warto też na to zwrócić uwagę w trakcie deszczu i ograniczyć wtedy otwieranie maski samochodu. Poza tym powinniśmy dbać o regularną kontrolę stanu tego urządzenia, a w razie konieczności naprawić go lub wymienić na nowy.

Jak sprawdzić stan alternatora?

Niezwykle przydatnym urządzeniem jest miernik napięcia, czyli woltomierz. Dzięki niemu możemy z łatwością sprawdzić stan naszego alternatora. Wystarczy podłączyć go do akumulatora, a następnie uruchomić samochód. Po około dwóch minutach powinniśmy otrzymać wynik, który standardowo powinien wynosić 13 V. Jednak pamiętajmy, że ta wartość jest uzależniona od rodzaju samochodu, dlatego warto sprawdzić instrukcję pojazdu. Pamiętajmy też o tym, że w razie awarii alternatora zaświeci się czerwona lampka przy zegarze auta. Dzięki temu będziemy pewni, do jakiej usterki doszło.

Co zrobić z uszkodzonym alternatorem?

Niezwykle istotne jest to, żeby zdawać sobie sprawę, że w przypadku awarii alternatora mamy dwie możliwości. Najbardziej oczywistą jest wymiana tego elementu na nowy. Jednak wiąże się to ze sporymi kosztami, ale za to z gwarancją wysokiej jakości. Drugą opcją jest regeneracja alternatora, czyli naprawa i wykorzystanie poprzedniego modelu. Trzeba jednak pamiętać, że obie możliwości może nam zagwarantować tylko firma, która ma doświadczenie w tym zakresie. Dlatego warto wejść na stronę https://www.autostarter.pl/.

Na czym polega regeneracja alternatora?

Należałoby zwrócić uwagę na to, że regeneracja alternatora polega na ponownym wykorzystaniu urządzenia, które uległo awarii. Możliwe jest to dzięki jego naprawie, co zazwyczaj wiąże się z wymianą łożysk i szczotek. Taka opcja jest stosunkowo tania, a także wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ