Jak działają intercoolery?

Intercoolery są najczęściej stosowane w silnikach z turbosprężarką, choć można je zastosować również w silnikach z kompresorem. Po co właściwie się je stosuje? Dlaczego są tak ważne w samochodach wyścigowych?

Intercooler – zasada działania 

Jak już wspomnieliśmy, intercoolery, czyli międzystopniowe chłodnice powietrza, stosowane są najczęściej w silnikach turbodoładowanych. Powietrze ulega w nich sprężeniu poprzez kompresor lub turbosprężarkę. W tym procesie jednak temperatura powietrza rośnie, a jednocześnie spada jego gęstość, przez co moc silnika słabnie. Aby temu zapobiec stosuje się intercooler, który chłodzi powietrze i zwiększa jego gęstość. To z kolei wpływa na wyższą moc i moment obrotowy, ponieważ większa ilość powietrza dostaje się do komory spalania i tym samym dostarczana jest większa dawka paliwa. 

W intercoolerach powietrze chłodzi się w wyniku ruchu pojazdu. Warto wiedzieć, że czasem stosuje się również intercoolery z dodatkowym chłodzeniem cieczą. Co prawda jest on mniej wydajny w działaniu, jednak z pewnością docenią go kierowcy samochodów biorących udział w wyścigach po prostej. Tę opcję używa się zwłaszcza w w wyścigach na 1/4 mili, bowiem intercoolery wodne są nieco bardziej wydajne na krótkich przebiegach. 

Jaki intercooler wybrać?

Intercoolery samochodowe https://fmic.pl/5-intercoolery to dość istotna część w silnikach z turbodoładowaniem, której wybór nie powinien być przypadkowy. Ich wymiary zależą przede wszystkim od parametrów silnika oraz rodzaju turbosprężarki. Intercooler nie powinien mieć ani zbyt małej, ani zbyt dużej pojemności cieplnej. W pierwszym przypadku intercooler może ograniczyć możliwości całego układu dolotowego, w drugim może zwiększyć tzw. turbodziurę. Turbodziura to odczuwalne przez kierowcę opóźnienia reakcji silnika na naciśnięcie pedału, które wpływają na mniejszą płynność dynamiki samochodu oraz zmniejszają efektywne zużycie paliwa.

Z tego też powodu kupując intercooler najlepiej poradzić się osoby specjalizującej się w tuningach samochodów, która wykona odpowiednie obliczenia. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ