Od czego zależy trwałość żarówek samochodowych?

Współczesne auta są naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Producenci prześcigają się w coraz ciekawszych udogodnieniach i ciągle wymyślają nowe, elektroniczne gadżety. Niestety pomysły te nie zawsze idą w parze z wytrzymałością. Początkowo klient cieszy z tych innowacyjnych rozwiązań, lecz wszystko do momentu, w którym kończą one swój żywot. Powszechnie wiadome jest, iż producenci samochodów konstruują je w taki sposób, aby, mówiąc wprost – nie były wieczne. W związku z tym często bywa tak, że w momencie, w którym kończy się gwarancja, auto zaczyna szwankować. Awarii ulegają pojedynczych podzespoły, które trzeba wymieniać. Jednymi z takich niezbędnych w eksploatacji samochodu elementów są żarówki. Wielu z nas wydaje na nie krocie, sądząc, że im droższy produkt kupuje, tym dłużej będzie służył. Czy tak jest w istocie?

Nie ma gwarancji

Żaden z producentów żarówek samochodowych nie podaje dokładnego czasu ich wytrzymałości. Niektórzy mówią o szacunkowych wartościach, jednak nikt nie odważy się na sprecyzowanie. W praktyce jest tak, że długość pracy żarówki zależy zarówno od firmy, która ją wyprodukowała, jak i samego produktu.

Ponadto, można wymienić kilka czynników rzutujących na wytrzymałość żarówek samochodowych, a są to:

  1. sposób w jaki przeprowadzono montaż – niezwykle ważny czynnik, który przeprowadzony niewłaściwie może bardzo znacząco skrócić trwałość żarówki. Najgorszym błędem popełnianym podczas zmiany oświetlenia jest dotykanie bańki żarówki, czym powoduje się jej natłuszczenie i w rezultacie skrócenie żywotności.

  2. jakość żarówek – chińskie zamienniki, mimo że często wyglądają łudząco podobnie do ich markowych odpowiedników, są tak naprawdę wykonane z gorszych materiałów. W procesie wytwarzania żarówek bardzo istotne jest szkło – im twardsze, tym podatniejsze na uszkodzenia. Niestety wśród producentów zamienników próżno szukać tych, którzy sięgają po profesjonalne szkło kwarcowe. Ponadto, firma wytwarzająca powinna przyjrzeć się ewentualnym wadom nabytym na etapie produkcji (np. rysom) i zdyskwalifikować niepełnowartościowy towar. Proces dokładnej analizy swoich żarówek wdrożyła m.in. firma Philips, pozwalając na sprzedaż tylko perfekcyjnie wykonanych produktów.

    samochod zarowki

  3. szczelność reflektorów – jeśli reflektory w Twoim samochodzie nadmiernie parują, albo widzisz, że w środku znajduje się woda, może to świadczyć o ich nieszczelności. Pamiętaj: wilgoć w okolicy żarówki zdecydowanie nie sprzyja jej trwałości.

  4. napięcie w układzie elektrycznym – na trwałość żarówki ma wpływ także napięcie w układzie elektrycznym. Jego nominalna wartość, to 12V, zaś w większości samochodów napięcie wynosi 13,2V. Napięcie takie może się wahać – dochodząc do nawet 14V. Okazuje się, że im wyższe napięcie, tym niższa trwałość żarówki halogenowej. Szacuje się, że zwiększenie napięcia o 5% może spowodować obniżenie jej żywotności o ponad 50%.

Jak widać, powyższe punkty jasno wskazują na to, że zarówno sama żarówka, jak i samochód w jakim jest zamontowana ma realny wpływ na żywotność oświetlenia.

Moc kontra trwałość

Powyżej wymienione czynniki dotyczą każdego rodzaju żarówki. Dla wyczerpania tematu, warto przyjrzeć się także żywotności żarówek z rozróżnieniem na typy:

1. żarówki halogenowe

Najbardziej popularne są żarówki halogenowe, wypełnione specjalnym gazem – halogenem. W większości reflektorów montuje się właśnie ten typ oświetlenia (są to żarówki z oznaczeniami H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3, HB4 itp.). Najczęściej występują oznaczenia H1, H4 i H7. Wszystkie te żarówki należą do jednego rodzaju, a mimo to są wśród nich ogromne wahania wytrzymałościowe. Standardowa żarówka halogenowa świeci z mocą między 1000-1500 lumenów, zaś jej trwałość oscyluje w okolicach od 300 – 1000 godzin pracy. Oczywiście na rozrzut czasowy mają wpływ wcześniej wymieniane czynniki. Na forach często można spotkać się z opiniami, że żarówki H7 przepalają się znacznie szybciej od swoich odpowiedników – żarówek H4. Fakt ten wynika z konstrukcji samej żarówki H7, która jest mniejsza od H4, a przy tym obie nagrzewają się podobnie. I chociaż H7 znacznie lepiej świeci, to wyższa temperatura zdecydowanie pogarsza trwałość produktu.

zarowki samochod

2. lampy wyładowcze i żarniki ksenonowe

Lampy wyładowcze lub żarniki ksenonowe (ich oznaczenia, to D2S, D2R, D1R itp.), to określenia, jakimi nazywa się źródła światła w reflektorach ksenonowych. Charakteryzują się tym, że nie posiadają standardowego żarnika i pracują w oparciu o wysokie napięcia. Z tej przyczyny każdy samochód z reflektorem ksenonowym musi być wyposażony w specjalną przetwornicę prądu. Jako zaletę takiego rozwiązania można podać przede wszystkim siłę oświetlenia, wynoszącą ponad dwa razy tyle co w przypadku dobrych żarówek halogenowych, bo aż 3000 lumenów. Prawda, że różnica jest uderzająca? Do tego dochodzi jeszcze kwestia żywotności samej żarówki, która powinna świecić około 3000 godzin. Niestety, całe rozwiązanie posiada jedną dość dużą wadę – cenę, która może dochodzić nawet do kilkuset złotych, w zależności od miejsca zakupu.

3. żarówki ledowe

Na przestrzeni kilku lat coraz popularniejsze stają się oświetlenia LED-owe. Są one o tyle atrakcyjne, że ich wygląd przyciąga uwagę, a dodatkowo w teorii pobierają niewielką ilość prądu. Dlaczego w teorii? Otóż w praktyce okazuje się, że diody LED bardzo mocno nagrzewają tył oprawy, który wymaga instalacji dodatkowego chłodzenia, także pobierającego prąd. W tej sytuacji poziom poboru prądu przez całą instalację LED zbliża się do wartości wykazywanych przez pozostałe typy żarówek. Bezdyskusyjną zaletą zastosowania żarówek LED-owych w samochodzie jest ich niezwykła trwałość, która może dochodzić do nawet 10 000 godzin! Pozostaje jeszcze kwestia mocy świecenia – Philips podaje, że jego diody LED świecą nawet kilkadziesiąt razy wydajniej od zwykłych żarówek. Jednak najistotniejszy wydaje się tutaj kolor oświetlenia, który jak przekonują producenci, jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego światła, dzięki czemu uzyskujemy „efekt dnia”, podróżując nocą. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o żarówkach LED, zajrzyjcie do wpisu Żarówki LED – co warto o nich wiedzieć?.

Specjalizujemy w sprzedaży jedynie sprawdzonych żarówek od najlepszych producentów, takich jak: Philips, Osram, Tungsram, Narva czy General Electric. Jeśli szukasz trwałych i niezawodnych żarówek do samochodu, koniecznie wejdź na nocar.pl.

Źródło zdjęć: philips.pl, nocar.pl

Materiał promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ