Terenowy klasyk. Przegląd samochodów marki Jeep

Jeep to dziś prawdziwa marka-instytucja. Masywny pojazd, produkowany przez koncern FCA Fiat Chrysler, przeniknął do zbiorowej świadomości jako symbol samochodu terenowego, uwodzącego swym urokiem sympatyków motoryzacji z całego świata. Poniżej prezentujemy najlepsze modele Jeepa, dostępne obecnie na rynku.

Jeep Wrangler

Jeep Wrangler to jeden z najbardziej klasycznych modeli marki Jeep, który możemy nabyć w autoryzowanych stacjach dealerskich. Historia pojazdu sięga lat osiemdziesiątych (pierwszy model opuścił taśmy produkcyjne w 1987 r.). Wrangler to bezpośredni następca znanego od II wojny światowej Willys’a oraz późniejszej serii CJ. Samochód był sprzedawany w kilku generacjach. Najnowszy wariant JK pochodzi z 2007 roku. W standardowej wersji auto posiada silnik benzynowy 3,8L o mocy 200 KM bądź też diesla 2,8L CRD o mocy 177 KM. Zawieszenie Wranglera opiera się na systemie wahaczy oraz sprężyn z amortyzatorami. Pojazd posiada czterodrzwiową wersję nadwoziową, zwaną Unlimited.

Jeep Cherokee

Cherokee to starszy kolega Wranglera (produkowany od 1974 r.). Do tej pory zaprezentowano pięć modeli auta, z czego ostatni – Jeep Cherokee KL – ujrzał światło dzienne w 2013 roku. Współczesny Cherokee to pięciodrzwiowy SUV, nie mający zbyt wiele wspólnego ze swoim protoplastą. Pojazd powstał m.in. w oparciu o płytę podłogową Alfa Romeo, przy wspólnych staraniach Chryslera i Fiata. Auto może posiadać jeden z trzech napędów na cztery koła (o różnym stopniu zaawansowania), a także odmienne wersje wyposażeniowe (w standardzie znajduje się m.in. dziesięć poduszek powietrznych, tempomat i systemy ostrzegania przed kolizją). Podstawowy silnik Cherokee to diesel 2,0L o mocy 140 KM. Europejskie modele można również nabyć w wersji benzynowej 3,2L o mocy 272 KM.

Jeep Grand Cherokee

Mimo podobnej nazwy, Grand Cherokee nie jest bezpośrednim następcą Jeepa Cherokee. Wykształcił się za to z produkowanego od lat sześćdziesiątych Jeepa Wagoneer. Pierwszy Grand Cherokee wyruszył na szosy w latach dziewięćdziesiątych, a współczesny model WK2 zadebiutował na nowojorskich targach w 2009 roku. Cechą charakterystyczną pojazdu jest jego potężny silnik. Najbardziej obszerny ,,benzyniak” ma pojemność 6,4L, dysponując mocą bagatela 470 KM! Nie może zatem dziwić, że auto posiada ośmiobiegową skrzynię automatyczną oraz osiąga prędkość maksymalną na poziomie 257 km/h. W 2013 r. pojazd przeszedł lekki lifting, obejmujący dodanie świateł do jazdy dziennej oraz drobne modyfikacje w wyposażeniu wnętrza.

Jeep Compass

Compass to jeden z nowszych modeli Jeepa, produkowany od 2007 roku. Samochód posiada formę kompaktowego crossovera SUV-a. Na rynku polskim oferowana jest wersja z napędem 4×4, choć wersje amerykańskie posiadają również napęd na koła przednie. Jest to tym samym pierwsze auto Jeepa, oferowane jedynie z napędem na jedną oś. Poza tym, to także jeden z niewielu crossoverów typu SUV, stworzonych przez tego producenta. Jeep Compass w swoim wyposażeniu bazuje częściowo na bliźniaczym samochodzie Dodge Caliber. Auto można nabyć z silnikiem benzynowym 2,4L o mocy 173 KM oraz diesla 2,0L o mocy 140 KM.

Jeep Renegade

Renegade to absolutna ,,świeżynka”. Ten model miejskiego crossovera zaprezentowano w 2014 roku. Samochód bazuje na podobnych rozwiązań technologicznych, co wyprodukowany w tym samym czasie Fiat 500X. Dużą zaletą auta jest jego uniwersalność – można je nabyć w aż szesnastu wersjach napędowych, bazujących na technologiach benzynowych MultiAir, wysokoprężnych silnikach Multijet II oraz silnikach dostosowanych do zasilania alternatywnego. Modele posiadają skrzynie manualne, automatyczne i dwusprzęgłowe. Do wyboru są również dwie wersje napędu 4×4 – dołączana elektronicznie w czasie pogarszających się warunków trakcyjnych oraz inna, pozwalająca zblokować napęd obu osi. Jeepowi Renegade towarzyszy intensywna kampania reklamowa, dzięki czemu samochód zyskuje coraz więcej nowych zwolenników.

,,Amerykańskość” na wyciągnięcie ręki

Pierwszy Jeep ujrzał światło dziennie już w 1941 r. w amerykańskim Toledo. Wiele modeli pojazdu przez lata omijało rynki europejskie, przez co kierowcy ze Starego Kontynentu musieli obejść się smakiem. Na szczęście rozwój rynku motoryzacyjnego sprawił, że terenowe Jeepy – kwintesencję amerykańskiej motoryzacji – możemy nabyć także we własnym kraju. Za sprawą grupy FCA Fiat Chrysler, działa w Polsce coraz więcej autoryzowanych salonów dealerskich, pozwalających nie tylko na zobaczenie, ale również zakupienie różnych modeli Jeepa. Miejscem, w którym mogą Państwo znaleźć wymarzony model samochodu terenowego, jest m.in. Centrum Motoryzacyjne Auto PLUS Sp. z o.o. w Gdańsku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ