Uszkodzona szyba w samochodzie – co z tym zrobić?

Przednia szyba pełni bardzo ważną rolę w samochodzie – to od niej zależy widoczność kierującego. Dlatego też zawsze powinna być czysta i pozbawiona uszkodzeń, które nie tylko mogą przeszkadzać w czasie prowadzenia samochodu, ale i stwarzać zagrożenie na drodze. Dowiedz się, jakie są rodzaje uszkodzeń na szybie i co należy z nimi robić!

Rodzaje uszkodzeń na przedniej szybie

Rodzajów uszkodzeń na przedniej szybie samochodu może być bardzo wiele. Najpopularniejsze są bardzo drobne wgłębienia powstające wskutek uderzania maleńkich kamyczków o szkło. Póki są małe i nieszkodliwe, nie przeszkadzają, ale raz na jakiś czas może się zdarzyć, że pojawi się uszkodzenie zwane byczym okiem. Może mieć nawet 2-3 cm średnicy i sięgać w głąb szyby. Inaczej wyglądają natomiast pajączki, czyli wgłębienia, od których odchodzą cieniutkie i krótkie nitki pęknięć. Gorsze są rzecz jasna większe pęknięcia, ale bagatelizowanie tych mniejszych jest co najmniej niemądre. Każdy pajączek może się bowiem szybko zmienić w dużą szramę na szkle – karoseria ciągle wpada w drgania w czasie jazdy, powodując ruch szyby, a tym samym przyczyniając się do powiększania się uszkodzenia. Warto więc od razu wziąć się za naprawę szyby, szczególnie, jeśli jest ona ubezpieczona – więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczona-szyba-kiedy-naprawa-a-kiedy-wymiana/.

Rodzaje uszkodzeń na przedniej szybie

Które uszkodzenia można naprawić i jak to zrobić?

Naprawa szyby nie jest ani skomplikowana, ani szczególnie kosztowna, jeśli zdecydujesz się samodzielnie przeprowadzić cały proces. Ogólnie dostępne są różnego rodzaju zestawy naprawcze, dzięki którym pozbycie się drobnych pęknięć, pajączków i byczych oczu staje się bardzo proste. Jak przebiega taka reperacja? Na początek trzeba oczyścić i osuszyć miejsce odprysku, by następnie cały ubytek dokładnie wypełnić żywicą. Tę z kolei należy utwardzić. Wielu kierowców nie decyduje się na naprawę w przydomowym warsztacie, lecz zleca ją specjalistom, tym bardziej, że często taka usługa kosztuje niewiele więcej – w niektórych zakładach można odnowić szybę już za kilkadziesiąt złotych.

Które uszkodzenia można naprawić i jak to zrobić

Co, jeśli szyba jest pęknięta?

Sytuacja przedstawia się dużo gorzej, jeśli szyba jest pęknięta, a pęknięcie ma więcej niż 10 cm lub znajduje się bliżej niż 10 cm od krawędzi. Wówczas konieczna jest wymiana, a ta może kosztować kilkaset lub nawet powyżej 1000 zł – w zależności od rodzaju szyby i marki samochodu. Z naprawą lub wymianą szyby nie można zwlekać. Każde, nawet najmniejsze pęknięcie stwarza zagrożenie na drodze, ponieważ promienie słoneczne się w nim załamują, oślepiając kierującego pojazdem. Dlatego też za jazdę z uszkodzoną szybą mogą grozić poważne konsekwencje – mandat do 500 zł, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Co więcej, jeśli pojedziesz z pęknięciem na szybie do stacji kontroli pojazdów, Twój samochód prawdopodobnie nie przejdzie przeglądu – brak pieczątki w dowodzie może nieść za sobą natomiast dużo więcej problemów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ