Chip tuning

Chciałbyś, żeby twój samochód zwiększył swoją moc? Więcej koni mechanicznych pod maską przy równoczesnym zmniejszeniu ilości spalanego paliwa? To jak najbardziej możliwy do osiągnięcia rezultat. Wystarczy poddać auto profesjonalnie przeprowadzonemu chip tuningowi, a wszystko stanie się proste i przede wszystkim: bezpieczne dla Twojego pojazdu!

Garść niezbędnych informacji, czyli zanim dokonany zostanie chip tuning: co trzeba wiedzieć?

Tuning samochodu to nie tylko kosmetyka, czyli zmiana wyglądu pojazdu albo drobne zmiany w zawieszeniu czy (zdaniem wielu) jednym z najważniejszych układów auta, którym jest układ hamulcowy. Parametry silnika również możliwe są do tuningowania, bo to właśnie one sprawiają, że możliwości samochodu wzrastają. Chip tuning to nic innego jak zmiana oprogramowania, które dla danego modelu samochodu przewidział jego producent.

Chip tuning, nawet najdrobniejszy, wymaga jednak ogromnej i kompleksowej wiedzy, a także specjalistycznego sprzętu, który pozwoli na dokonanie modyfikacji w bezpieczny dla auta sposób. Tuningowanie samochodu na własną rękę może więc mieć opłakane skutki i lepiej tego nie robić, chyba że jesteśmy naprawdę doświadczeni i znamy się na tym w stopniu najwyższym. W innym wypadku lepiej oddać auto pod opiekę fachowców, by pełne bezpieczeństwo zostało zachowane.

Chip tuning: dlaczego w ogóle istnieje?

Wielu ludzi dziwi fakt, że „zwykłe” przeprogramowanie samochodu o ustalonych parametrach może wiązać się ze znacznym zwiększeniem jego mocy, momentu obrotowego czy obniżeniem poziomu spalanego paliwa. W procesie produkcji tworzone auto na początku jest programowane w taki sposób, aby moc jego silnika posiadała spory zapas. Dlaczego? Powód jest prosty: by można było montować określony model jednostki napędowej w wielu różniących się nieco między sobą rodzajach aut. Moc silnika nie jest więc pełna i można ją zwiększyć chip tuningiem, nawet do 50%! Oczywiście przepisy mówią o tym, że dopuszczalny wzrost mocy to 5%, jeśli się go przekroczy, konieczna będzie rejestracja pojazdu po raz kolejny.

Nie każdy silnik można tuningować, czyli słowo o modelach doskonałych do chip tuningu

Prawdą jest, że nie każdy silnik nadaje się do tego, aby poddawać go zabiegom tuningującym. Chip tuningowi natomiast bardzo wdzięcznie poddają się określone rodzaje silników, a konkretniej: te z turbodoładowaniem. W innych rodzajach silników można najwyżej pomyśleć o przesuwaniu momentu obrotowego bądź zwiększaniu prędkości, ale moc silnika, a więc dodatkowe konie mechaniczne, nie będzie się tak drastycznie zwiększać, jak w przypadku wcześniej wspomnianego silnika z turbodoładowaniem. No i sprawa oczywista: chip tuning to niemożliwość dla aut pozbawionych komputera. Działają one bowiem jedynie mechanicznie.

Chip tuning: jak to się robi?

Zanim chip tuning w ogóle będzie można rozpocząć, należy sprawdzić stan techniczny auta, najdokładniej zaś trzeba przyjrzeć się silnikowi. Każde uszkodzenie silnika, usterka czy awaria mają wpływ na jego moc i zazwyczaj ją obniżają. Na obniżkę mocy wpływają najbardziej takie elementy jak uszkodzony przepływomierz, zatkany katalizator, uszkodzona turbosprężarka lub niepoprawnie działający intercooler. Jeśli jednak diagnosta w profesjonalnej hamowni wykluczy wszystkie potencjalne usterki i stwierdzi, że silnik jest czysty, można poddawać auto zabiegowi chip tuningu. Jeśli nie, najpierw należy usunąć usterki, a dopiero potem chip tuningować auto.

Kolejny etap to ponowne diagnozowanie auta na hamowni. Gdy usunięte usterki nie wpływają już na moc silnika, można dokonywać modyfikacji jego parametrów. Najczęściej robi się to poprzez gniazdo OBD. Odpowiednio zdiagnozowane podzespoły dają tunerowi możliwość odpowiedniego zwiększania parametrów silnika, ale często bywa tak, że sterownik trzeba zdemontować i zaprogramować od początku. Stan każdego z elementów musi zostać uwzględniony, by prawidłowo ustawić parametry. Bez tego chip tuning nie wywoła oczekiwanych rezultatów.

Kiedy już jednak został przeprowadzony, auto po raz trzeci (lub drugi, jeśli nie było w nim usterek) musi znaleźć się w hamowni, by określić procentowe zwiększenie jego parametrów. Jeśli efekty nie będą zadowalające, chip tuning powtarza się, aż do ich uzyskania.

Czy warto?

Zabieg, którym jest chip tuning, bez wątpienia potrafi wynieść moc silnika na zupełnie nowy poziom. Żeby to się jednak stało, chip tuning musi przeprowadzić fachowiec, który nie tylko zna się na swojej pracy, ale również ma ogromną wiedzę dotyczącą tuningowanego samochodu. Jeśli oba te kryteria są przez niego spełniane, to nasz chip tuningowany samochód wprawi nas w zdumienie swoimi osiągami. Koszt chip tuningu to zazwyczaj od tysiąca do dwóch tysięcy złotych, jednak na koszt końcowy mają wpływ również inne czynniki, takie jak marka samochodu i ilość usterek, które trzeba w nim usunąć.

Aby skonfigurować chip tuning w swoim samochodzie, umów się wizytę: https://proracing24.com/

[Głosów:3    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ