Jak często należy wykonać kalibrację alkomatu

Kalibracja jest dla wielu posiadaczy alkomatów prawdziwym tematem tabu. Głównym winowajcą jest tu oczywiście cena, której wysokość kształtuje się w zakresie od 50 do 100 złotych. Zaleca się, aby kalibracja alkomatu była wykonywana raz na 12 miesięcy. Jest to absolutne minimum, jeśli chodzi o sprzęt używany sporadycznie, to jest do zastosowań domowych.

Profesjonalnie czy amatorsko

Częstotliwość kalibracji alkomatów zależy w głównej mierze od ich zastosowania. Wspomniany 12 miesięczny okres jest stosowany tylko w przypadku urządzeń przeznaczonych do zastosowań domowych. Jeśli alkomat jest używany bardzo często, to proces jego kalibracji powinien odbywać się znacznie częściej, to jest minimum raz na pół roku. Tak czy inaczej, musi być ona wykonana w autoryzowanym serwisie. Faktem jest, że w przypadku zakupu urządzenia za 200 – 300 złotych perspektywa wydania kolejnych 50 – 100 złotych nie jest zbyt zachęcająca, ale tylko w ten sposób można mieć gwarancję, że urządzenie będzie dokonywać rzetelnych, sprawdzonych pomiarów.

Niestandardowa kalibracja

Co ciekawe, dobry alkomat wcale nie musi wymagać kalibracji. Tak naprawdę usługa ta realizowana jest dopiero po zakończeniu oględzin urządzenia. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że sprzęt działa poprawnie, jego kalibracja nie będzie konieczna. Czasem zdarza się, że niektóre alkomaty są kompletnie niezdatne do przeprowadzenia kalibracji. Oznacza to, że taki sprzęt (często bardzo tani) jest po pewnym czasie kompletnie bezużyteczny. Zakup takiego urządzenia jest po prostu nieopłacalny. W przypadku niektórych alkomatów istnieje możliwość skorzystania z darmowego pakietu kalibracji. Usługi te realizowane są najczęściej do 24 miesięcy od daty zakupu sprzętu.

Kalibracja – krok po kroku

Kalibracja polega na podłączeniu alkomatu do specjalnego stanowiska pomiarowego, a następnie na przełączeniu go w tryb serwisowy. Następnie wypuszcza się powietrze z testową zawartością alkoholu, symulując w ten sposób sam pomiar. Z biegiem czasu mogą pojawić się różnice pomiędzy wzorcem a wartością mierzoną przez urządzenie pomiarowe. Oznacza to, że wskazania należy skorygować, zgodnie z aktualnymi wskazaniami sprzętu. Co ważne, proces korekcji pracy alkomatu realizowany jest w obrębie oprogramowania.

Podsumowując, kalibracja alkomatów Warszawa to proces skomplikowany, ale i niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Niestety, znajdujący się w alkomacie sensor z biegiem czasu zaczyna popełniać błędy pomiarowe, co oczywiście wymaga zastosowania kalibracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ